Bașkanii de la Gaziantep i-au dat mesajul lui Șumudică exact când era în avion. Ce l-au anunțat direct în zbor

După înfrângerea din deplasarea cu Kasimpașa, scor 2-4, Memik Yilmaz, președintele lui Gaziantep, nu a mai putut aștepta până acasă și i-a adus reproșuri antrenorului Marius Șumudică chiar în timpul zborului cu avionul.

Mesajul conducătorului turc a venit în contextul în care „Șumi” este la a doua înfrângere consecutivă în campionat

Gaziantep a pierdut două meciuri la rând în prima ligă din Turcia. După înfrângerea cu Ankaragucu, echipa la care joacă Olimpiu Moruțan, scor 0-1, elevii lui Marius Șumudică au bifat un eșec și cu Kasimpașa, scor 2-4.

În urma ultimului rezultat negativ, președintele Memik Yilmaz nu s-a mai putut abține și i-a transmis un mesaj lui „Șumi” chiar în timpul zborului spre casă.

„Profesoare, am o promisiune față de Gaziantep. Această echipă trebuie să se reunească. Altfel, nici nu pot merge la meci. Ia această echipă și fă-o să fie împreună. Ce fel de fotbal este acesta?”, ar fi spus președintele lui Gaziantep, potrivit Tekspor.net.

Marius Șumudică, mesaj războinic după ultima înfrângere din campionat: „Vreau ca fotbaliștii să arate caracter. Să lupte!”

După eșecul cu Kasimpașa, Șumudică, antrenorul lui Gaziantep, le-a cerut jucătorilor săi să se lupte mai mult pe teren.

„Din păcate, am primit goluri foarte ușor în prima repriză. Nu am mai trăit așa ceva până acum. Am primit trei goluri în 45 de minute. Am făcut o schimbare de sistem în repriza secundă, atunci când am introdus trei jucători. Am început să jucam mai bine în atac.

Am marcat două goluri în 8 minute. Nu am putut profita de șase ocazii clare. Am ratat și un penalty. Daca am fi putut termina prima repriză cu un gol, în partea a doua ar fi fost altceva pentru noi. Nu este ușor să revii de la 3-0. Îmi felicit jucătorii pentru lupta din repriza secundă.

Ăsta ar trebui să fie spiritul echipei. Vom începe de azi, când ne întoarcem la Gaziantep, să vedem cine merită tricoul. Vreau ca fotbaliștii să arate caracter. Vreau să lupte pe teren. Nu contează numele jucătorului. Cine vrea să joace, va juca, iar cei care nu vor să joace pot pleca în ianuarie”, a spus Marius Șumudică.

Publicat: 07 12. 2023, 17:39
Actualizat: 07 12. 2023, 17:46