Barcelona, victorie la limită în meciul cu Atletico Madrid! Scandal pe finalul partidei și catalanii rămân pe primul loc în La Liga

Photo ©2022 2372/Lagencia Press Ousmane Dembele goal during Atletico de Madrid vs FC Barcelona La Liga match on January 8th 2023 La Liga, Atletico Madrid vs FC Barcelona, Spain - 08 Jan 2023,Image: 748423484, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Barcelona a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 1-0 în etapa cu numărul 16 din La Liga.

Atletico Madrid și Barcelona s-au întâlnit duminică seară în cadrul etapei cu numărul 16 din La Liga, pe Stadionul „Wanda Metropolitano” din Madrid.

Catalanii au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Ousmane Dembele, în minutul 22, din pasa lui Gavi.

Barcelona putea majora diferența. În minutul 72 al întâlnirii de la Madrid, Ferran Torres l-a învins pe Jan Oblak, însă golul celor de la Barcelona a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Finalul a fost unul încins, pentru că arbitrul a arătat cartonașe roșii și de-o parte, și de cealaltă. Muntenegreanul Stefan Savic de la Atletico Madrid și spaniolul Ferran Torres de la Barcelona au fost eliminați în minutul al treilea al prelungirilor, după o încăierare generală.

În cadrul acestei partide, s-au întâlnit Ousmane Dembele și Antoine Griezmann, din postura de adversari, după ce s-au întors de la Campionatul Mondial din Qatar, cu medalia de argint.

În urma acestui rezultat, Barcelona rămâne lider în clasamentul din La Liga, cu 41 de puncte obținute în cele 16 etape disputate până acum.

Pe locul secund se află Real Madrid, cu 38 de puncte, în tot atâtea meciuri jucate până acum. Podiumul este completat de către Real Sociedad, cu 32 de puncte.

De cealaltă parte, Atletico Madrid rămâne pe locul 5, cu 27 de puncte, la egalitate cu Villarreal, echipa de pe locul 6.

Pentru FC Barcelona urmează meciul cu Betis din semifinalele Supercupei Spaniei, programat joi, 12 ianuarie, de la ora 21:00. Ulterior, pe 18 ianuarie, catalanii joacă în Cupa Regelui, cu Ceruta, de la ora 19:00. În campionat, următorul meci al Barcelonei este pe 21 ianuarie, de la ora 19:30, cu Getafe, pe Camp Nou.

De cealaltă parte, Atletico Madrid are următorul meci programat pe 15 ianuarie, de la ora 17:15, cu Almeria, în La Liga, urmând ca pe 18 ianuarie să joace contra lui Levante, în Cupa Regelui, de la ora 19:00.

Echipele de start în Atletico Madrid – Barcelona

Atletico Madrid: Oblak – Molina, Savic, Gimenez, Mandava – Llorente, Koke, Barrios, Carrasco – Griezmann, Joao Felix
Antrenor: Diego Simeone

Barcelona: ter Stegen – Kounde, Araujo, Christensen, Balde – de Jong, Busquets, Gavi – Dembele, Fati, Pedri
Antrenor: Xavi Hernandez

Stadion: Estadio Wanda Metropolitano
Arbitru: Jose Munuera

Publicat: 08 01. 2023, 23:56
Actualizat: 08 01. 2023, 23:59