Barcelona a pierdut dramatic Supercupa Spaniei! Leo Messi a fost eliminat, iar Bilbao a câștigat cu un super gol după o revenire fantastică

Athletic Bilbao's Spanish midfielder Raul Garcia (L), Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi and Barcelona's Spanish midfielder Sergio Busquets (R) stand on the field during the Spanish Super Cup final football match between FC Barcelona and Athletic Club Bilbao at La Cartuja stadium in Seville on January 17, 2021.,Image: 584237569, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Athletic Bilbao a dat lovitura și a câștigat Supercupa Spaniei! Bascii au învins-o în finală pe Barcelona, după un meci în care au fost conduși de două ori. Leo Messi n-a mai rezistat pe final și a cedat nervos, argentinianul fiind eliminat cu câteva minute înaintea fluierului final.

După victoria din semifinale cu Real Madrid, scor 2-1, Bilbao a trecut și de Barcelona, golul decisiv fiind reușit de starul Inaki Williams, care a decis meciul printr-un șut fabulos, în prelungiri.

Catalanii au încercat să ducă meciul la loviturile de departajare, dar starul Leo Messi a cedat pe final și și-a lăsat echipa în zece oameni, în ultimele minute.

Barcelona a pierdut Supercupa Spaniei! Leo Messi a fost eliminat

Barcelona a deschis scorul prin Griezmann, în minutul 40, însă Bilbao a reacționat imediat și a egalat prin Oscar de Marcos.
Athletic a început tare repriza secundă și putea să intre în avantaj în minutul 57: golul veteranului Raul Garcia a fost însă anulat pentru offside.

Catalanii au revenit în avantaj în minutul 77 și tot Griezmann a reușit să marcheze, de această dată dintr-un assist foarte bun oferit de Alba.

Francezul are cifre excelente în meciurile decisive, după ce a ajuns la cinci goluri în ultimele patru finale jucate, inclusiv în tricoul echipei naționale.

Golurile lui Griezmann n-au putut însă să ducă Supercupa Spaniei la Barcelona: Athletic a luptat până la capăt și a reușit să egaleze în minutul 90: Muniain a centrat din lovitură liberă, iar Villalibre a reușit să marcheze cu o execuție sub transversală.

Bulversată de golul luat în ultimul minut, Barcelona a primit golul decisiv în al treilea minut al prelungirilor, atunci când Inaki Williams a reușit un gol superb în poarta lui Ter Stegen.

Fotbalistul născut chiar la Bilbao a devenit primul jucător care marchează și oferă un assist în același meci, într-un duel cu Barcelona.

Leo Messi a cedat în cele din urmă și a fost eliminat în ultimele minute ale prelungirilor, după un gest nesportiv petrecut într-un moment în care Barcelona căuta golul egalizator.

Barcelona – Bilbao | ECHIPELE DE START

Barcelona: Ter Stegen, Dest, Araujo, Lenglet, Alba, Pedri, Busquets, De Jong, Dembele, Griezmann, Messi

Bilbao: Simon – Capa, Yeray, Inigo Martínez, Balenziaga – De Marcos, Vencedor, Dani Garcia, Muniain – Raul García, Williams.

Publicat: 18 01. 2021, 00:40
Actualizat: 18 01. 2021, 02:01