Atletico Madrid, eliminată din Cupa Spaniei de o formație din a treia divizie! Pleacă Diego Simeone? Ce declarații a dat argentinianul

Atletico Madrid, echipa care conduce clasamentul din La Liga, a fost eliminată, scor 0-1, miercuri de modesta Cornella, din liga a treia, în turul trei al Cupei Spaniei.

Formața pregătită de Diego Simeone a avut o prestație carastrofală pe terenul celor de la Cornella, din liga a 3-a spaniolă. Trupa lui Simeone n-a reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții în cele 90 de minute de joc și a părăsit rușinos competiția.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Adrian Jimenez, in minutul 7. Madrilenii au avut un jucător mai putin, după eliminarea lui Ricard Sanchez, din minutul 63.

Atletico Madrid a suferit a 3-a înfrângere din actualul sezon. Trupa lui Simeone, aflată pe primul loc în campionatul Spaniei, a mai fost învinsă numai de Bayern Munchen, în Champions League, și de Real Madrid, în La Liga.

„Adversarii au muncit mult pe teren, au avut multă forță în jocul aerian. Au căutat să joace în cea mai bună manieră posibilă și au câștigat.

Trebuie să continuăm să muncim. În Cupa Spaniei, nu am avut satisfacții în ultimii ani. Trebuie să căutăm soluții, dacă vom fi aici și anul viitor”, a spus Diego Simeone, la flash-interviu, ultima frazp alimentând zvonurile cu posibila sa plecare de la Atletico Madrid după 10 ani ca principal.

Atletico Madrid este lider în Primera Division

Atletico Madrid are 38 de puncte, este lider în Primera Division, chiar dacă are 15 partide disputate. Real Madrid și Barcelona, ambele cu câte 17 puncte, au 36, respectiv 31 de puncte.

Barcelona a mers aseară pe terenul lui Athletic Bilbao, pentru meciul restant din etapa a 2-a din La Liga. Ambele echipe veneau după victorii: Barcelona a învins Huesca, scor 1-0, în timp ce Athletic Bilbao a trecut de Elche, cu același scor. S-a terminat 3-2 pentru catalani.

Echipa lui Ronald Koeman a avut un start slab de meci, iar Inaki Williams a dat lovitura, în minutul 3. Oaspeții au revenit însă prin Pedri (Min.14) și prin dubla lui Messi (Min.36, 62). Muniain (Min.90) a închis tabela.

Publicat: 07 01. 2021, 07:22
Actualizat: 07 01. 2021, 08:14