Athletic Bilbao joacă două finale de Cupa Spaniei la interval de 14 zile în același oraș: Sevilla. Cum este posibil

Athletic Bilbao s-a calificat, joi seară, în finala Cupei Spaniei, ediţia 2020/2021, învingând cu scorul de 2-1, în deplasare, după prelungiri, echipa Levante, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

Au marcat Garcia ’30 (penalti) şi Berenguer ‘112 pentru Bilbao, respectiv Roger ’17 pentru gazde. În tur, scorul a fost 1-1.

În finală, Athletic Bilbao va întâlni FC Barcelona, în data de 17 aprilie, la Sevilla.

FC Barcelona s-a calificat, miercuri seară, în finala Cupei Spaniei, învingând cu scorul de 3-0 după prelungiri, pe teren propriu, echipa FC Sevilla, în manşa secundă a semifinalelor. În tur, scorul a fost 2-0 pentru FC Sevilla.

Oaspeţii au rămas în inferioritate numerică în minutul 90+3, când a fost eliminat Fernando. Cele două echipe s-au întâlnit şi sâmbătă, în LaLiga, meci care a fost câştigat cu 2-0 de FC Barcelona.

Athletic Bilbao este calificată şi în finala ediţiei 2019/2020 a Cupei Spaniei, în care va întâlni Real Sociedad, tot la Sevilla, în 3 aprilie. Meciul ar fi trebuit să se dispute anul trecut, dar a fost amânat din cauza pandemiei de coronavirus.

Athletic Bilbao și Real Sociedad au făcut front comun și au solicitat Federației Spaniole de Fotbal ca finala Cupei să se dispute cu spectatori în tribune, atunci când acest lucru va fi posibil. De aceea nu s-a jucat în 2020.

Internaționalul spaniol Gerard Pique a contribuit decisiv la calificarea de senzație a Barcelonei, de miercuri, din Cupa Spaniei, în fața Sevillei, printr-un gol marcat la 1-0, care a dus partida în prelungiri, acolo unde a suferit, însă, o accidentare din cauza căreia va lipsi la returul cu PSG, din Liga Campionilor.

Bucuria lui Pique a fost umbrită de durerea la genunchi, care a apărut în prelungirile jocului de pe Camp Nou, ca urmare a unei pase pe care a vrut să o trimită către Ter Stegen.

Publicat: 05 03. 2021, 08:28
Actualizat: 05 03. 2021, 08:29