Astăzi se împlinește un deceniu de când s-a scris istorie în Liga Campionilor. Totul s-a năruit în numai 10 secunde pentru Ramos și Casillas

Astăzi, 7 martie, se împlinesc 10 ani de la cel mai rapid gol marcat în istoria Ligii Campionilor.

Fix acum 10 ani, Real Madrid se deplasa la München pentru returul cu Bayern. Madrilenii câștigaseră cu 3-2 partida tur de pe Santiago Bernabeu, dar bavarezii aveau nevoie de un singur gol pentru a se califica în sferturile de finală ale competiției. Avantajul Realului a fost anulat de către Roy Makaay, după numai 10 secunde! Roberto Carlos a preluat greșit un balon în apropierea careului, Hasan Salihamidzic a recuperat și l-a angajat perfect pe decarul olandez care a reușit să marcheze cel mai rapid gol din istoria competiției. Ulterior, Bayern și-a majorat avantajul prin Lucio, iar Realul a marcat golul de onoare în minutul 83, dintr-un penalty transformat de Ruud van Nistelrooy.

Diseară, Realul va intra pe San Paolo cu un avantaj de două goluri. Băieții lui Zinedine Zidane s-au impus cu 3-1 în partida tur, dar rămâne de văzut cât de greu le va fi celor de la Napoli să recupereze acest handicap. Există o posibilitate ca istoria să se repete, iar deținătoarea trofeului să părăsească competiția încă din optimi. Dacă Napoli ar reuși o „remontada”, s-ar produce o coincidență destul de stranie. În timp ce Bayern elimina Realul acum un deceniu, Liverpool o trimitea acasă pe Barcelona! Anul acesta, PSG e 90% calificată după ce a dat de pământ cu formația catalană pe Parc des Princes, scor 4-0. Așadar, o posibilă calificare a napoletanilor ar trebui luată în calcul.

Publicat: 07 03. 2017, 09:13
Actualizat: 07 03. 2017, 09:14