Astana, viitoare adversă a lui CFR Cluj din Liga Campionilor, înfrângere în campionat. VIDEO | Rotariu a ratat ocazii imense

Astana, viitoarea adversară a lui CFR Cluj din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, a pierdut, duminică, jocul din runda cu numărul 15 din Kazakhstan, contra lui Ordabasy, scor 2-3.

Gazdele de la Ordabasy au deschis scorul prin Tolebek (28′), iar Mehanovic a majorat avantajul opt minute mai târziu. Astana a redus din diferență cu un minut înainte de pauză, prin Marin Tomasov, care a reluat în plasă după o pasă decisivă trimisă de Dorin Rotariu, integralist în acest meci.

Ordabasy a început mai bine și repriza secundă, surprinzând din nou defensiva campioanei. Zhangylyshbay a punctat în minutul 47, dar Astana a continuat să spere din minutul 73, când Maliy a lăsat gazdele în 10 oameni, după ce a văzut al doilea cartonaș galben. Roman Murtazayev a redus din diferență în minutul 75, după o lovitură de cap excelentă, însă a fost insuficient pentru Astana să mai obțină ceva din acest joc.

Dorin Rotariu (23 de ani), care a ajuns la formația din Kazakhstan la începutul acestui an, și-a trecut în cont, pe lângă o pasă decisivă, și numeroase ratări, majoritatea în repriza secundă, când echipa sa avea nevoie să revină pe tabelă.

VIDEO cu rezumatul partidei Ordabasy – Astana 3-2

În urma acestui rezultat, Astana înregistrează a patra înfrângere în 17 etape, dar se menține pe primul loc, cu 35 de puncte. Tobol este la egalitate de puncte cu campioana en-titre, dar are două meciuri mai puțin disputate. Ordabasy completează podiumul, cu 30 de puncte în 15 partide.

Prima manșă a turului 1 preliminar al Ligii Campionilor, dintre Astana și CFR Cluj va avea loc pe 9 iulie, în Kazakhstan, iar returul este programat o săptămână mai târziu, pe terenul formației lui Dan Petrescu. Învingătoarea acestui duel va înfrunta în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor echipa Maccabi Tel Aviv.

Publicat: 23 06. 2019, 18:36
Actualizat: 23 06. 2019, 18:37