Arsenal a revenit de două ori în 10 oameni și a scos un egal cu Chelsea. Două reușite superbe și un final de poveste în derby-ul din Premier League

Gabriel Martinelli of Arsenal celebrates scoring the equaliser during the Premier League match between Chelsea and Arsenal at Stamford Bridge in London, UK - 21st January 2020 Chelsea v Arsenal, Premier League, Football, Stamford Bridge, London, UK - 21 Jan 2020, Image: 494055941, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Holly Allison/TPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Arsenal a fost aproape să piardă un nou derby în Premier League! În cele din urmă, echipa lui Arteta a plecat cu un punct de pe Stamford Bridge, după un meci superb cu Chelsea, care s-a încheiat cu scorul de 2-2.

Prima repriză a fost una de coșmar pentru Arsenal, care nu s-a putut baza pe golgheterul Aubameyang, suspendat. Venit chiar de la Chelsea, David Luiz a făcut penalty și a fost eliminat pentru a doua oară în carieră, iar Jorginho a înscris din penalty, stabilind scorul primei reprize.

Două goluri în trei minute la Londra. Martinelli, noua senzație din Premier League

Cu un om în minus, Arsenal a dat lovitura și a egalt prin Martinelli. Puștiul în vârstă de doar 18 ani a ajuns la 10 goluri în acest sezon și a călcat pe urmele lui Anelka după un gol superb.

Chelsea, care a bătut în tur cu 2-1, a forțat și a înscris golul de 2-1 prin Azpilicueta, în minutul 84, însă Arsenal n-a renunțat la luptă, iar Bellerin a făcut 2-2 în minutul 87, stabilind scorul final.

Arsenal nu s-a impus nici pe Stamford Bridge și se simte tot mai rău în meciurile din deplasare cu echipele mari din Premier League. Londonezii n-au mai bătut de 5 ani o echipă din „Big Six”, de la victoria cu Manchester City din ianuarie 2015, scor 2-0.

10 puncte este distanța între Chelsea și Arsenal. Echipa lui Lampard este pe locul 4, în timp ce trupa lui Arteta ocupă abia poziția a 10-a în Premier League

Publicat: 22 01. 2020, 00:16