Argentina, în sferturile Copa America după victoria cu Paraguay! Messi a egalat un record + Chile e și ea calificată

argentina sferturi copa america messi

Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Copa America după victoria cu 1-0 în faţa naționalei Paraguayului.

„Pumele” s-au impus prin reușita lui Alejandro Gomez, din minutul zece al meciului de pe arena „Mane Garrincha” din Brasilia.

Leo Messi, liderul echipei naționale a Argentinei, a jucat partida cu numărul 147 pentru prima reprezentativă și a egalat recordul de selecții pe care-l deținea Javier Mascherano.

Leo Messi, vedeta „pumelor” a fost integralist, dar selecționerul Lionel Scaloni a decis ca autorul golului, Alejandro Gomez, să fie schimbat cu Rodrigo De Paul (minutul 71).

Argentina conduce grupa A și are un avans de două puncte față de Chile, echipă care la rândul său s-a calificat în sferturile Copa America.

Derby-ul Uruguay – Chile s-a încheiat cu scorul de 1-1.  Eduardo Vargas a marcat în minutul 26, iar Arturo Vidal (autogol) în minutul 66.

Uruguay a reușit primul punct la această ediție a Copa America. În partida de debut, cu Argentina, a pierdut, scor 0-1.

• Marți se joacă în Grupa B, Ecuador – Peru şi Brazilia – Columbia

Clasament Grupa A Copa America

Clasamentul Grupei A Copa America 2021: Argentina 7 puncte, Chile 5 puncte, Paraguay 3 puncte, Uruguay 2 puncte, Bolivia 0 puncte.

Înaintea începerii Copa America, Messi anunța: „De aceea a venit timpul să lovim la această Copa America. Știm că va fi o Copa specială, diferită, din cauza a tot ce se întâmplă în lume, dar suntem gata să concurăm și să câștigăm trofeul”. La ediția trecută a competiției, argentinienii au acuzat dur arbitrajul.

Altfel, starul Braziliei, Neymar, prezent la Copa America, dezvăluia după meciul cu Peru: „Am trecut prin multe în ultimii doi ani, care au fost complicaţi. Cifrele nu reprezintă nimic în comparaţie cu fericirea pe care o am să joc pentru Brazilia. Astăzi trecem prin momente dificile în lume. Să fii oglinda cuiva, să oferi bucurie reprezintă o fericire enormă”.

Publicat: 22 06. 2021, 10:14