Arabii își bat joc! Cosmin Contra e la un pas să fie dat afară la doar 16 zile de când a semnat: noul patron nu-l vrea!

FOTO Profi Media 20.07.2025
Vezi galeria foto - 4 poze

Fostul internațional Cosmin Contra (49 de ani) se află la un pas să fie dat afară de pe banca tehnică a echipei Al Kholood (Arabia Saudită), unde a fost prezentat oficial pe 2 iulie.

Motivul este unul halucinant și nu are legătură cu performanța lui Contra, care nu se află la prima experiență de antrenor în zona arabă, ci cu Ben Harburg, cel care urmează să preia clubul și care devine primul investitor străin în fotbalul arab.

Potrivit presei arabe, finanțatorul dorește să își aducă proprii oameni la conducerea clubului, atât pe partea administrativă, cât și pe cea tehnică.

Cosmin Contra a fost antrenor al naționalei României (2017-2019), iar la nivel internațional a antrenat pe Getafe (tineret, 2011-2012, seniori 2014-2015), Fuenlabrada (2012), Guangzhou R&F (2015), AD Alcorcon (2016), Al-Ittihad (2021-2022) și Damac (2023-2024). La acesta din urmă i-a avut ca jucători pe internaționalii Florin Niță și Nicolae Stanciu.

Contra, la un pas să fie dat afară după ce abia a semnat cu arabii

Omul de afaceri american Ben Harburg, care deține firma MSA Capital, va prelua clubul arab și pare că nu ține cont de înțelegerile deja parafate.

Astfel, deși primele antrenamete ale echipei, cu Cosmin Contra pe banca tehnică, erau programate pentru vineri, 18 iulie, acestea au fost amânate cu o zi, notează presa arabă, într-o postare pe X.

Iar motivul este halucinant, deoarece noul patron nu îl vrea pe Contra în echipa sa. Prezentat oficial pe 2 iulie, Cosmin Contra poate rămâne fără post în doar trei săptămâni.

Cosmin Contra, fost selecționer al naționalei României, va pleca de la Al Kholood doar după ce noul patron îi va plăti clauza de reziliere a contractului, în cazul în care nu există nicio cale de a-l păstra pe banca tehnică. Cosmin Contra ar fi urmat să câștige două milioane de dolari.

Pentru miliardarul american aceasta nu este prima sa investiție în fotbal. Harburg deține 6,5% din acțiunile clubului Cadiz FC, din eșalonul secund al Spaniei.

Contra și obiectivul de la Al Kholood

După ce a semnat cu Al Kholood, Cosmin Contra a vorbit despre obiectivele pe care le avea fixate cu gruparea arabă și a punctat că singura garanție care există în fotbal este „cuvântul oamenilor din club”.

„Nu e ușor nimic în viață, Sunt împăcat că sunt singurii care au forțat să ajungem la o înțelegere. Am primit promisiuni că totul va fi bine și că putem face o treabă bună acolo. În fotbal nu poți cere garanții, singurul lucru care există este cuvântul oamenilor din club”, a declarat Cosmin Contra, citat de Fanatik.

Obiectivul clubului, cu Cosmin Contra pe banca tehnică, era de salvare de la retrogradare, însă cel pe care și-l fixase antrenorul era unul mai ambițios.

„Eu vreau să termin cât mai sus în clasament. Sunt echipe cu bani în Arabia Saudită, mai ales primele patru. Normal că echipele mici vor să se salveze de la retrogradare. Trebuie să găsim un echilibru și să aducem jucători care să ne ajute. Vedem și ce buget vom avea pentru transferuri”, a mai spus Contra.

Publicat: 20 07. 2025, 14:03