Apreciat de Porumboiu, respectat de Becali, iubit de fani. Varela, jucătorul anului la PAOK! Cine l-a ales și mesajul său

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a câștigat Cupa Greciei după o finală disputată la Atena, împotriva rivalei AEK, proaspăta câștigătoare a campionatului elen. Trupa lui Lucescu Jr. s-a impus cu scorul de 2-0, cu golurile marcate de Vieirinha în minutul 65, din lovitură liberă, respectiv Pelkas în minutul 90+3.

Fostul jucător al FCSB-ului, Fernando Varela, în prezent la PAOK, nu a terminat meciul pe teren, fiind eliminat în minutul 90+4, pentru al doilea cartonaș galben.

Formația din Salonic a avut doi oameni eliminați, Mauricio primind direct cartonașul roșu în minutul 60, după o intrare dură. Și cei de la AEK au avut un eliminat, Vranjes a încasat al doilea galben în minutul 61, pentru proteste.

La sfârșitul meciului, Varela a primit titlul de „jucătorul anului 2018* pentru PAOK, fiind votat de colegii săi. Fundașul din Insulele Capului Verde a postat pe contul său de Instagram o fotografie în care apare cu ambele trofee, însoțită de un mesaj de mulțumire pentru coechipierii săi: „Vreau să le mulțumesc colegilor mei pentru că m-au ales cel mai bun jucător al anului, și închei prin a mulțumi familiei mele și suporterilor lui PAOK”, a fost mesajul fostului jucător al celor de la FCSB.

Este primul trofeu cucerit de Răzvan Lucescu în Grecia. Acesta mai are în palmares două Cupe ale României cu Rapid și Qatari Stars Cup, pe vremea când o antrena pe El Jaish.