Marius Șumudică, lider în Liga Campionilor Asiei după un gol marcat în al șaselea minut de prelungire | VIDEO

Al Shabab, antrenată de Marius Şumudică, a remizat, joi seară,, scor 1-1 cu echipa Al Quwa, în etapa a treia a grupei B preliminare a Ligii Campionilor Asiei.

Pentru Al Shabab a marcat Monassar, în minutul 90+6, iar pentru Al Quwa a înscris Miller, în minutul 68. În clasament, Al Shabab are 7 puncte şi este pe primul loc, iar Al Quwa este pe locul 2, cu 4 puncte.

În etapa următoare, Al Shabab va juca tot cu Al Quwa, la 18 aprilie, dar pe teren propriu.

Antrenorul român Marius Șumudică, lider în Liga Campionilor Asiei după un egal în Irak!

Din grupă mai fac parte echipele Mumbai City FC şi Al-Jazira. Şumudică l-a înlocuit la 23 martie la cârma vicecampioanei Arabiei Saudite pe brazilianul Pericles Chamusca.

Al-Shabab ocupă locul al patrulea în clasament după 25 de etape, cu 47 de puncte, devansată de Al Ittihad (echipă antrenată de Cosmin Contra), 60 puncte, Al Hilal, 49 puncte (23 jocuri), şi Al Nassr, 48 puncte.

Campionatul Arabiei Saudite s-a întrerupt până în luna mai din cauza Ligii Campionilor Asiei.

Eliminat din Cupa Regelui pe 4 aprilie

Al Shabab, echipa antrenată de Marius Şumudică, a ratat calificarea în finala Cupei Regelui, duminică, după ce a fost învinsă, cu scorul de 2-1, după prelungiri, de Al Hilal.

La finalul celor 90 de minute regulamentare de joc, scorul a fost 1-1. Echipa lui Şumudică a deschis scorul, în minutul 63, după un penalti transformat de Ever Banega.

Al Hilal a întors scorul prin Al Faraj, în minutul 72, şi Odion Ighalo, în prelungiri, în minutul 105.

Numit în funcţie la 23 martie, Şumudică a redebutat pe banca echipei Al Shabab cu ocazia acestui meci. El a mai antrenat această echipă în sezoanele 2012/2013 şi 2018/2019.

Sursă foto: Twitter / Al Shabab

Publicat: 15 04. 2022, 10:06
Actualizat: 15 04. 2022, 10:14