Anglia, în premieră campioană europeană la fotbal feminin! Record de asistență pentru arena Wembley din Londra. Cine a câștigat Copa America

Naționala Angliei a trecut de Germania, scor 2-1, după prelungiri, duminică, în finala Euro 2022 feminin, şi a devenit pentru prima oară campioana continentală.

Anglia a câștigatcu 2-1 în finala Campionatului European de fotbal feminin 2022, jucată împotriva echipei Germaniei.

Golurile învingătoarelor au fost marcate de Ella Toone (min. 62) şi Chloe Kelly (min. 110), iar pentru Germania a înscris Lina Magull (min. 79).

Anglia a câştigat pentru prima oară în istorie Campionatul European de fotbal feminin, după ce a pierdut alte două finale, în 1984 şi 2009.

Englezoaica Beth Mead a fost desemnată cea mai bună jucătoare a Campionatului European de fotbal feminin, ediţia 2022, câştigat de selecţionata Angliei.

Mead (27 de ani), purtătoarea tricoului nu numărul 7 în naţionala „Leoaicelor” a obţinut, totodată, şi titlul de cea mai bună marcatoare a competiţiei, la egalitate de goluri (6) cu germanca Alexandra Popp, care s-a accidentat la încălzire şi nu a mai putut disputa finala, scrie Agerpres.

Clasamentul marcatoarelor de la EURO Women’s 2022:

• 6 goluri: Mead (Anglia), Popp (Germania)
  • 4 goluri: Russo (Anglia)
  • 3 goluri: Geyoro (Franţa), Magull (Germania)
  • 2 goluri: Angeldahl (Suedia), Kirby (Anglia), Leuchter (Olanda), Stanway (Anglia), White (Anglia)

Anglia a cucerit, în premieră, titlul de campioană europeană la fotbal feminin, învingând cu scorul de 2-1 după prelungiri formaţia Germaniei, duminică pe stadionul Wembley din Londra, în faţa a 87.192 de spectatori, un record pentru această competiţie (la masculin şi feminin).

Precedentul record de afluenţă la Campionatul European de fotbal fusese stabilit cu ocazia ediţiei masculine din 1964, găzduită de Spania şi câştigată de selecţionata ţării gazdă în faţa URSS (2-1), în faţa a 75.115 spectatori.

Brazilia, victorie la limită în Copa America

Selecţionata Braziliei a câştigat campionatul feminin de fotbal al Americii de Sud, Copa America, după ce a învins la limită, cu scorul de 1-0, echipa Columbiei, în finala disputată sâmbătă în faţa a 20.000 de spectatori în oraşul columbian Bucaramanga.

Braziliencele au marcat unicul gol al întâlnirii în urma unui penalty transformat de Debinha în prima repriză (39), cucerind Copa America pentru a opta oară în nouă ediţii.

Publicat: 01 08. 2022, 08:00
Actualizat: 01 08. 2022, 08:03