Ancelotti, victorie de Boxing Day, la debutul pentru Everton! Cifrele incredibile ale managerului italian și de ce Parma e un „coșmar”

Everton manager Carlo Ancelotti Everton v Burnley, Premier League, Football, Goodison Park, Liverpool, UK - 26 Dec 2019, Image: 489901529, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Paul Greenwood/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Carlo Ancelotti a debutat cu dreptul pe banca lui Everton!

Gruparea din Liverpool, susținută de aproape 40.000 de oameni, a trecut cu 1-0 de Burnley, după golul marcat în minutul 80 de tânărul Dominic Calvert-Lewin.

Everton a dominat copios meciul și a avut o posesie de 75% după prima repriză, reușind în cele din urmă să bată o echipă care n-a tras vreun șut pe poartă.

Statistica meciului:

Ancelotti a câștigat al șaptelea meci la debut în cariera de antrenor. A pierdut o singură dată, tocmai în 1996, pe vremea când o antrena pe Parma, acolo unde a venit în locul lui Nevio Scala.

Situația rămâne una grea pentru Everton, care e doar pe locul 13 în Premier League.