Alexis Sanchez, starul care nu se mai trezește. VIDEO | A încercat să umilească portarul, dar s-a făcut de râs: „A uitat cum se lovește mingea!”

Faptul că Alexis Sanchez (29 de ani) nu se regăsește și întârzie să se ridice la nivelul arătat la Barcelona și Arsenal nu mai e o noutate, dar starul chilian găsește modalități de ajunge și mai jos. Sâmbătă, vedeta lui United s-a făcut de râs în meciul Chile – Costa Rica 2-3, în care o încercare de scăriță i-a eșuat lamentabil.

În amicalul jucat la Rancagua, Sanchez a fost ținut pe teren timp de 90 de minute și a marcat, în ultimul minut de regulamentar de joc, golul de 2-3, dar, înainte, s-a făcut de râs în încercarea de a-l ridiculiza pe portarul advers.

La scorul de 1-3, în minutul 82, chilienii au primit un penalty, iar Alexis s-a gândit să trimită o scăriță de efect. Însă a lovit mingea greșit, nu a săltat-o peste Alvarado, iar fanii au înnebunit când au văzut execuția: „Alexis nici măcar nu mai știe să lovească o minge!” sau „Cea mai nereușită scăriță din istoria fotbalului”, au fost două dintre comentariile primite de sud-american.

În această perioadă, Sanchez se confruntă cu o presiune teribilă dată de cele 300.000 de lire sterline pe săptămână care l-au transformat, iarna trecută, în cel mai bine plătit jucător din Premier League. Dacă la Arsenal era considerat unul dintre cei mai buni jucători din campionat, la United a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă în cele 11 meciuri jucate în acest sezon, pierzându încrederea lui Mourinho și statutul de titular incontestabil în trupa lui United.

Publicat: 18 11. 2018, 17:26
Actualizat: 18 11. 2018, 17:27