Alexandru Maxim, gest incalificabil. Arbitrul l-a eliminat pe loc, după doar 23 de minute: ce a putut să facă românul!

Alexandru Maxim a făcut un gest care ar putea fi calificat drept incalificabil, la primul meci oficial jucat de la revenirea la Gaziantep Gazișehir, formație ce l-a împrumutat la Beșiktaș în partea a doua a sezonului trecut, după ce a fost nevoită să se retragă din campionat, ca urmare a cutremurelor devastatoare care au lovit regiunea respectivă în luna februarie.

Fotbalistul român în vârstă de 33 de ani a fost titularizat de către antrenorul Erdal Gunes în partida disputată de Gaziantep Gazișehir în deplasare cu Fenerbahce, în prima etapă a noului sezon de Superlig.

Începutul de meci a fost catastrofal pentru echipa lui Alexandru Maxim, care a încasat două goluri în primele 18 minute, ambele de la Edin Dzeko, atacantul bosniac ce a semnat în această vară cu gruparea din Istanbul, liber de contract, după despărțirea de Inter Milano.

Iar jocul a devenit chiar și mai complicat pentru gruparea din Gaziantep, principalul artizan al acestui lucru fiind chiar fostul jucător de la Pandurii Tg. Jiu. Acesta a încasat două cartonașe galbene într-un mod absolut pueril, în decurs de doar trei minute.

Inițial, în minutul 20, Maxim a fost avertizat pentru că a protestat la adresa unei decizii luate de arbitrul partidei, iar ulterior, în minutul 23, mijlocașul ofensiv român a primit și al doilea cartonaș galben, de data aceasta pentru că a aplaudat în mod ironic după o altă fază în care a considerat că „centralul” nu a luat hotărârea corectă.

Chiar și în inferioritate numerică, Gaziantep Gazișehir a reușit să mai echilibreze jocul care a părut total disproporționat în prima sa parte și a reușit chiar să reducă din diferență în prelungirile primei reprize, grației golului marcat de Arda Kizildag.

În repriza a doua, Dusan Tadic, un alt fotbalist cu nume care a ajuns la Fenerbahce în această vară, de asemenea liber de contract, după despărțirea de Ajax, a ratat un penalty, în minutul 55. Partida s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru echipa din Istanbul.

Cum au arătat cele două echipe la acest meci:

Fenerbahce (4-1-4-1): Bayindir- Osayi-Samuel, Becao, Djiku, Kadioglu- Yuksek- Kent, Szymanski, Yandas, Tadic- Dzeko
Rezerve: Oosterwolde, Zajc, Akaydin, Batshuayi, Kahveci, Egribayat, Elmaz, King, Muldur, Nayir
Antrenor: Ismail Kartal

Gaziantep Gazișehir (4-2-3-1): Ahmet Sen- M’Bakata, Kizildag, Djilobodji, Khacef- Soyalp, Jevtovic- Maxim, Eskihellac- Gradel- Markovic
Rezerve: Riascos, Cihan, Stankovski, Veliu, Artan, Basygit, Bozan, Golgeli, Kupelikilinc, Zengin
Antrenor: Erdal Gunes

Publicat: 14 08. 2023, 11:37