Galatasaray, remiză cu Marseille! Fanii au făcut scandal sub privirile românilor Cicâldău și Moruțan. Toate rezultatele din Europa League | VIDEO

L-R , Marcao , Olimpiu Morutan , Kerem Akturkoglu (7) , Halil Dervisoglu (67) and Berkan Kutlu (22) of Galatasaray during the UEFA Europa League Group E match between Galatasaray and Lazio at Turk Telekom Stadium in Istanbul , Turkey on September 16, 2021.,Image: 632523996, License: Rights-managed, Restrictions: Not available for publication in Turkey., Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 3 poze

Olympique Marseille – Galatasaray s-a jucat în etapa a doua din grupele Europa League, pe stadionul „Stade Velodrome”, iar Alex Cicâldău și Olimpiu Moruțan au fost titulari. Primul a fost integralist, în timp ce fostul jucător al FCSB a fost înlocuit în minutul 73.

Cele două echipe s-a terminat la egalitate, scor 0-0, iar trupa lui Fatih Terim termină pe primul loc în Grupa E, după două meciuri jucate. Partida de pe „Stade Velodrome” nu a fost lipsită de incidente.

În minutul 38 meciul a fost întrerupt din cauza fumigenelor și petardelor aruncate între cele două galerii. Arbitrul Pawel Raczowski a oprit meciul pentru opt minute și i-a îndemnat pe căpitanii celor două formații să îi liniștească pe suporteri.

• West Ham – Rapid Viena, scor 2-0

Fatih Terim are mare încredere în cei doi internaționali români și i-a aruncat în luptă la partida jucată de Galatasaray cu Olympique Marseille, în deplasare.

Olympique Marseille – Galatasaray are loc de la ora 22.00, pe „Stade Velodrome” din Marseille, în Grupa E din Europa League, iar trupa lui Fatih Terim încearcă să își asigure prima poziție.

Alex Cicâldău și Olimpiu Moruțan, titulari în Marseille – Galatasaray

Fatih Terim se bazează pe Alex Cicâldău și Olimpiu Moruțan să facă un meci foarte bun în Franța și să mențină Galatasaray pe primul loc în Grupa E din Europa League, iar acesta este motivul pentru care i-a titularizat pe amândoi.

Înaintea meciului din etapa a 2-a, Galatasaray ocupă primul loc în clasamentul Grupei E din Europa League, cu 3 puncte, după ce a învins-o în primul meci pe Lazio. Poziția a doua este ocupată de Marseille, cu 1 puncte, pe trei este Lokomotiv Moscova (1 punct), iar Lazio ocupă ultima poziție (0 puncte).

Echipele de start de la Olympique Marseille – Galatasaray:

Olympique Marseille: Lopez – Lirola, Gonzalez, Saliba, Peres – Guendouzi, Gueye – Under, Harit, Dieng – Payet
Rezerve: Amavi, Balerdi, Caleta-Car, de la Fuente, Gerson, Kamara, Luis Hernique, Mandanda, Milik, Ngapandouetnbu, Rongier
Antrenor: Sampaoli

Galatasaray: Muslera – Boye, Marcao, Nelsson, van Aanholt – Kutlu, Antalyali – Moruțan, Cicâldău, Akturkoglu – Dervisoglu
Rezerve: Babacan, Babel, Bayram, Cipe, Diagne, Feghouli, Kilinc, Luyindama, Mostafa Mohamed, Ozturk, Yedlin, Yilmaz
Antrenor: Fatih Terim

După meciul cu Olympique Marseille, Olimpiu Moruțan și Alex Cicâldău vor reveni la București pentru a se alătura lotului convocat de Mirel Rădoi pentru meciurile pe care echipa națională a României le va juca împotriva Germaniei și Armeniei în preliminariile Campionatului Mondial 2022.

Publicat: 30 09. 2021, 21:49
Actualizat: 01 10. 2021, 00:38