Aceasta este o știre: George Pușcaș a dat gol pentru echipa de club! Cât timp trecuse de la ultima reușită a românului în campionat

George Pușcaș, atacantul pe care Bari l-a adus împrumut de la Genoa, a reușit să înscrie pentru clubul din Serie B.

Fostul vârf de la Reading nu mai marcase pentru echipa de club de foarte mult timp.

Bari, echipa la care joacă George Pușcaș, a învins-o pe Lecco, scor 3-1, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 24 din Serie B.

Benali a deschis scorul în minutul 26, iar gazdele au intrat cu avantaj la pauză. La scurt timp după începerea reprizei secunde, atacantul român a reușit să majoreze avantajul echipei sale.

Sibilli și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj, iar Novakovich a înscris unicul gol al celor de la Lecco. Pușcaș a fost înlocuit de Nasti în minutul 62 și s-a ales cu nota 7.1, potrivit Sofascore.

Atacantul adus împrumut de la Genoa nu mai marcase pentru echipa de club din martie 2023.

Ce a spus George Pușcaș despre criticile primite

În perioada preliminariilor pentru EURO 2024, George Pușcaș a fost unul dintre cei mai criticați jucători ai echipei naționale. Tânărul atacant a ținut să le transmită un mesaj contestatarilor.

„Probabil, lumea nu mă cunoaște personal, mă vede doar pe teren și e normal să mă judece. Am avut meciuri mai puțin bune, am avut meciuri bune, am fost criticat sau nu, dar am luat mereu criticile constructiv, chiar dacă nu a fost ușor.

Știam că va veni momentul, pentru că sunt un băiat care dă mereu totul, care nu renunță niciodată și care ar da orice pentru națională.

Până la capăt, cât timp voi fi aici, știu că voi da ultima picătură de transpirație pentru orice român se uită la televizor și când îmbrac tricoul naționalei, vreau să îl îmbrace toată țara cu mine.

Nu am vrut să mă arunc direct în valul ăla, să fiu supărat și demoralizat, chiar dacă e greu să iei gol din primul minut. Știam că vom reveni. La munca pe care a depus-o echipa asta, jucătorii ăștia, nu avea cum ca răsplata să nu vină în meciul ăsta”, spunea George Pușcaș.

Publicat: 10 02. 2024, 20:04
Actualizat: 10 02. 2024, 20:07