A murit Jacques Ferran, cofondator al Cupei Campionilor Europeni. Mesajul președintelui UEFA

Jacques Ferran, celebru jurnalist francez și cofondator al Cupei Campionilor Europeni, a decedat la vârsta de 98 de ani, anunță site-ul oficial al UEFA.

Ferran, fost jurnalist la L’Equipe, a fost unul dintre cei care au pus bazele celei mai importante competiții europene intercluburi –  Cupa Campionilor Europeni, în prezent, Liga Campionilor. Alături de Jacques de Ryswick, șeful secției de fotbal a ziarului, și editorul Gabriel Hanot, aceștia au militat pentru înființarea unei competiții europene care să reunească cele mai bune cluburi.

Demersul acestora a fost susținut de UEFA, iar după impunerea unui set de reguli, competiția a luat startul la 4 septembrie 1955. Meciul de debut al competiției s-a disputat între Sporting Lisabona și Partizan Belgrad, scor 3-3.

„Jacques Ferran a fost mai mult decât un jurnalist talentat care a scris despre fotbal cu multă pasiune timp de mulți ani. A fost un pionier, care a avut un impact imediat asupra istoriei bogate a fotbalului, contribuind la nașterea celei mai ilustre competiții europene. Noi, cei de la UEFA, îi mulțumim pentru ce a făcut și va avea întotdeauna un loc special în inimile noastre”, a declarat Aleksander Ceferin, președintele UEFA.

Publicat: 08 02. 2019, 20:24
Actualizat: 08 02. 2019, 20:25