93 de minute cu Budescu: tot ce a făcut decarul Astrei în meciul cu Genk, 2-2

Constantin Budescu, 27 de ani, a fost integralist în partida disputată de Astra contra belgienilor de la Genk în șaisprezecimile Europa League, scor 2-2, joi seara, la Giurgiu.

După un început de meci în care a coborât mult și a încercat să-și ajute colegii din apărare, golul marcat de Castagne în minutul 25 l-a deconectat pe Budescu, care a fost practic inexistent din acel moment. Decarul campioanei s-a trezit însă în minutul 43 și a reușit să egaleze cu un șut puternic în vinclul porții adverse, după o acțiune superbă a echipei sale.

În repriza a doua Budescu a fost destul de absent, având o singură ocazie, aceea în minutul 63. Mijlocașul a tras puțin peste poarta lui Ryan după o recuperare a lui Săpunaru. În minutul 77 acesta a pierdut o minge la mijlocul terenului din care s-a născut un contraatac al belgienilor, dar fără rezultat pe tabelă. După ce Genk a punctat pentru 2-1 prin Trossard, Budescu a început să facă un pressing agresiv în jumătatea adversă. În minutul 89 Budescu a centrat perfect pentru Fabricio din lovitură liberă, dar Ryan a avut o paradă de zile mari.

Procentajul de pase reușite pentru decarul Astrei a fost de 60%. De asemenea, Budescu a reușit 10% din recuperările echipei sale, un sfert din faulturi, și trei din cele patru șuturi ale echipei sale. Cele două mingi trimise de Astra pe spațiul porții i-au aparținut românului, iar fazele fixe din preajma careului advers au fost executate tot de Budescu.

Cota de piața a lui Constantin Budescu, conform site-ului de specialitate transfermarkt.de, este de 1,5 milioane de euro.

Publicat: 16 02. 2017, 21:58
Actualizat: 16 02. 2017, 22:31