Red Bull, campioană în Formula 1! Max Verstappen, succes clar în Marele Premiu al Japoniei după o cursă de excepție

Red Bull team principal Christian Horner, left, celebrates on the podium with Red Bull driver Max Verstappen of the Netherlands after the Japanese Formula One Grand Prix at the Suzuka Circuit, Suzuka, central Japan, Sunday, Sept. 24, 2023. Red Bull won constructors title.,Image: 807914248, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Max Verstappen

Max Verstappen a câștigat fără vreo emoție Marele Premiu al Japoniei, iar Red Bull a devenit duminică sigură de primul loc în clasamentul constructorilor.

Max Verstappen, la un pas de titlul mondial în Formula 1

După a 13-a victorie din acest sezon, Max Verstappen este tot mai aproape de al treilea titlu consecutiv în Formula 1.

Pentru Verstappen, dublu campion mondial, victoria de la Suzuka a fost a 48-a a carierei. A fost un succes fără emoții pentru olandez, care a pornit de această dată din pole-position.

Verstappen a fost urmat de Norris și Piastri, în timp ce fostul campion mondial Lewis Hamilton a fost al cincilea în Marele Premiu al Japoniei.

Astfel, cursa a fost una excelentă pentru cei de la McLaren, care au avut doi piloți pe podium. Mai mult, Oscar Piastri s-a aflat pentru prima oară între cei mai buni într-o cursă din Formula 1 și a fost considerat „cel mai bun pilot al zilei”.

Red Bull, campioană în Formula 1

Ziua a fost una specială pentru Red Bull, care a devenit din nou campioană la constructori, asta chiar dacă Sergio Perez a fost nevoit să abandoneze.

Red Bull a ajuns la 623 de puncte și este sigură de primul loc în lupta cu Mercedes, care a acumulat 305.

„Sunt foarte mândru și fericit că am câștigat titlul la constructori. Toată lumea a lucrat excelent”, a spus Verstappen, la finalul cursei de duminică.

Astfel, Red Bull a obținut al șaselea titlu la constructori în Formula 1.