Pilotul din Formula 1 care se îndoiește de propria echipă! A fost sabotat de colegi? „Hei, băieți, mulțumesc pentru strategia grozavă!”

GIOVINAZZI Antonio (ita), Alfa Romeo Racing ORLEN C41, portrait starting grid, grille de depart, Formula 1 Championship Formula 1 Gran Premio De La Ciudad De Mexico 2021, Mexico City Grand Prix, 18th round of the 2021 FIA Formula One World Championship, Autodromo Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico - 07 Nov 2021,Image: 642104235, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Pilotul italian de Formula 1 Antonio Giovinazzi (27 de ani) a terminat abia al 11-lea Marele Premiu al Mexicului, deși la un moment dat era pe locul 6, iar la final și-a pus la îndoială propria echipă.

Acesta s-a arătat nedumerit de strategia aleasă de echipa sa, Alfa Romeo, după ce în turul 17 a fost chemat la boxe, fiind total de neînțeles decizia echipei sale.

Mecanicii i-au schimbat pneurile medii cu unele hard și Antonio Giovinazzi a intrat pe pistă pe locul 13. Pilotul a fost obligat să conducă apoi 54 de tururi cu aceste pneuri și n-a mai reușit să recupereze decât două poziții.

Antonio Giovinazzi s-a arătat total nemulțumit după linia de finiș și a intervenit ironic pe radio: „Hei, băieți, mulțumesc pentru strategia grozavă!”.

Pilotul a venit și cu o declarație controversată la finalul cursei: „Face Alfa Romeo totul ca să-mi strice cursele? Până acum nu am vrut să cred asta. Dar astăzi sunt chiar dezamăgit”.