Max Verstappen, victorie mare în Marele Premiu al Canadei! Campionul mondial, la al șaselea succes în acest sezon de Formula 1 | VIDEO

MONTREAL, QUEBEC - JUNE 19: Race winner Max Verstappen of the Netherlands and Oracle Red Bull Racing celebrates on the podium during the F1 Grand Prix of Canada at Circuit Gilles Villeneuve on June 19, 2022 in Montreal, Quebec. Dan Mullan,Image: 701107095, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Canadei, care a avut loc pe circuitul de la Montreal.

Carlos Sainz jr și Lewis Hamilton au completat podiumul în etapa de Formula 1 din Canada. În schimb, Fernando Alonso n-a mai repetat cursa din calificări și a încheiat doar pe locul 7.

Etapa a zecea, GP-ul Marii Britanii, va avea loc pe 3 iulie, pe circuitul de la Silverstone.

Max Verstappen, la înălțime! Victorie în Marele Premiu al Canadei

Max Verstappen a bifat o premieră în Formula 1, din moment ce a obținut în sfârșit un succes la Montreal. Astfel, campionul mondial a reușit a șasea victorie a sezonului în Formula 1 și are șanse mari să câștige un nou titlu.

Pentru a treia oară, Verstappen, Sainz și Hamilton prind împreună un loc pe podium în Formula 1.