Max Verstappen, victorie mare în Formula 1! Lewis Hamilton a dezamăgit și în Miami Grand Prix: „Ce zi, ce cursă, ce podium!” | VIDEO

Winner Max Verstappen 1 (NED), HONDA Red Bull Racing RB18 on the podium F1 Miami Grand Prix, Race, Miami Gardens, Florida, USA - 08 May 2022,Image: 689667665, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Max Verstappen a câștigat Grand Prix-ul de la Miami, care are loc în premieră în Formula 1.

Campionul mondial a fost urmat de piloţii Ferrari, Charles Leclerc (Monaco) şi Carlos Sainz jr (Spania). Astfel, Verstappen a intrat într-un top select în Formula 1, unde apar piloții cu cele mai multe locuri pe podium.

„Ce zi, ce cursă, ce podium”, a fost concluzia trasă pe contul de twitter al Formulei 1.

Max Verstappen, victorie în Grand Prix-ul de la Miami din Formula 1

Max Verstappen l-a depășit încă de la început pe Carlos Sainz, în timp ce Lewis Hamilton a prins abia locul 6. „Incredibil de fericit să câștig la Miami”, a postat olandezul pe twitter, la finalul cursei de duminică.

Cu 85 de puncte acumulate în clasamentul piloţilor, olandezul a mai redus din diferenţa de puncte faţă de liderul Leclerc (104 puncte). Urmează în ierarhie Perez, cu 66 de puncte, Russell, cu 59, Sainz, cu 53 şi Hamilton, cu 36.

La constructori, Ferrari conduce cu 157 de puncte, fiind urmată de Red Bull, cu 151 de puncte şi Mercedes, 95 de puncte.

Următoarea etapă din Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc pe 22 mai, pe Circuit de Catalunya.

Publicat: 09 05. 2022, 08:30