Max Verstappen, victorie în fața fanilor, în Marele Premiu al Țărilor de Jos! A trecut pe prima poziție în clasamentul piloților în Formula 1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull-Honda), plecat din pole position, a terminat învingător în faţa propriului public în Marele Premiu al Olandei la Formula 1, a 13-a etapă a Campionatului Mondial.

Cursa a avut loc duminică pe circuitul de la Zandvoort, el fiind urmat pe podium de piloţii Mercedes, britanicul Lewis Hamilton şi finlandezul Valtteri Bottas.

Pentru Verstappen este al şaptelea succes din acest sezon și primul din carieră în fața fanilor săi. Circuitul de la Zandvoort a revenit în Formula 1 după 36 de ani.

Max Verstappen, victorie în fața fanilor, în Marele Premiu al Țărilor de Jos! A trecut pe prima poziție în clasamentul piloților în acest sezon de Formula 1

Cu această victorie, Verstappen revine la conducerea Cupei Mondiale, deși o face cu doar trei puncte avantaj față de Hamilton.

Valtteri Bottas, la rândul său, după o încercare puternică nereușită pe final, a fost al treilea și a urcat, de asemenea, pe locul trei în campionat, înaintea lui Lando Norris și a lui Sergio Pérez.

Poziţia a 4-a i-a revenit francezului Pierre Gasly (AlphaTauri-Honda), pe locul 5 a fost monegascul Charles Leclerc (Ferrari), iar pe 6 s-a clasat spaniolul Fernando Alonso (Alpine-Renault).

Doi dintre piloți nu au terminat cursa: Nikita Mazepin (Haas) și Yuki Tsunoda (AlphaTauri). Robert Kubica, care l-a înlocuit pe Kimi Raikkonen la Alfa Romeo infectat cu Covid-19, a terminat abia pe poziía a 15-a

Etapa a 14-a, Marele Premiu al Italiei, va avea loc la Monza, în 12 septembrie.

Sursă foto: Twitter /F1.com

Publicat: 05 09. 2021, 17:56
Actualizat: 05 09. 2021, 18:22