Max Verstappen și-a pulverizat rivalii în prima cursă a noului sezon de Formula 1! Ce diferență zdrobitoare a avut față de Perez și Sainz

First place, Red Bull driver Max Verstappen of the Netherlands receives his trophy on the podium during the Formula One Bahrain Grand Prix at the Bahrain International Circuit in Sakhir, Bahrain, Saturday, March 2, 2024.,Image: 852952349, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Max Verstappen

Max Verstappen și-a pulverizat rivalii în prima cursă a noului sezon de Formula 1 și a câștigat la o diferență zdrobitoare!

Olandezul nu le-a lăsat nicio șansă adversarilor săi și a încheiat la distanță mare de poziția secundă, ocupată de coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez.

Max Verstappen și-a pulverizat rivalii în prima cursă a noului sezon de Formula 1!

Plecat din pole-position, Max Verstappen a câștigat fără emoții cursa de la Marele Premiu din Bahrain disputată în această seară.

Olandezul n-a cedat pentru nicio secundă prima poziție și a încheiat la 22 de secunde distanță de ocupantul poziției secunde, colegul său de la Red Bull Racing, Sergio Perez.

Pe poziția a treia s-a clasat Carlos Sainz, reprezentat al Ferrari, la 25 de secunde după Verstappen, ajuns 15 secunde mai târziu și de coechipierul său, monegascul Charles Leclerc. Ultimul din top 5 a fost George Russell de la Mercedes: el și Lewis Hamilton au întâmpinat probleme cu bateriile și au fost nevoiți să se mulțumească cu puțin la Bahrain.

De șapte ori campion mondial la F1, Hamilton a încheiat Marele Premiu de la Bahrain tocmai pe poziția a șaptea, la 50 de secunde distanță de lider.