Max Verstappen, de la Red Bull Racing, este în pole-position în Marele Premiu al Stiriei de Formula 1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Stiriei, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Verstappen este al treilea pole position din acest sezon. Max și-a ajutat și echipa, Red Bull, să obțină pole-position pentru prima dată pe circuitul „de casă”.

Pe circuitul din Spielberg, pe locul doi în calificări s-a clasat Valtteri Bottas (Finlanda, Mercedes).

Pe trei a terminat Lewis Hamilton (Marea Britanie, Mercedes). Pe patru s-a clasat Lando Norris (Marea Britanie, McLaren) şi pe cinci Sergio Perez (Mexic, Red Bull Racing).

Valteri Bottas este însă penalizat cu trei locuri pe grila de start, ca urmare a unui incident de vineri, din timpul încercărilor libere, astfel că el va pleca de pe poziţia a cincea, adică de pe linia a treia. Cursa va avea loc duminică, de la ora 16.00.

​Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) s-a impus duminica trecută în Marele Premiu al Franţei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) și de mexicanul Sergio Perez (Red Bull Racing).

Marele Premiu al Stiriei din 2021 (cunoscut oficial ca Formula 1 BWT Grosser Preis der Steiermark 2021) este o cursă de Formula 1 care se va desfășura între 25 și 27 iunie 2021 în Spielberg, Austria. Cursa reprezintă cea de-a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 din acest an.

Publicat: 27 06. 2021, 08:13
Actualizat: 27 06. 2021, 08:13