Lewis Hamilton, ce performanță în Formula 1! Campionul mondial este la un singur pas de pole-ul cu numărul 100 din carieră, după calificările de la Imola | VIDEO

Mercedes' British driver Lewis Hamilton reacts after the qualifying session on the eve of the Emilia Romagna Formula One Grand Prix at the Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari race track in Imola, Italy, on April 17, 2021.,Image: 606137267, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Lewis Hamilton este favorit să se impună în etapa de Formula 1 de la Imola. Pilotul de la Mercedes a încheiat pe primul loc calificările de sâmbătă.

Campionul mondial a terminat pentru a 99-a oară în pole-position, după ce i-a depășit pe Sergio Perez și Max Verstappen.

Marele Premiu Emilia-Romagna (Italia) va avea loc duminică la Imola, de la ora 16:00.

Formula 1 | Lewis Hamilton, pole-position în calificările de la Imola

Deși a terminat în pole-position, Lewis Hamilton este convins că nu va avea o misiune ușoară duminică, după ce Sergio Perez și Max Verstappen au încheiat calificările pe podium.

„Îmi place, chiar îmi place această provocare. Avem cei doi piloți de la Red Bull pe podium, care au avut un ritm de cursă excelent, așa că strategia mea nu va fi una ușoară”, a recunoscut Lewis Hamilton, după un nou pole-position în Formula 1.

Grila de start pentru cursa de Formula 1 de la Imola

Primii trei clasați în calificările de la Imola au fost despărțiți de mai puțin de o zecime de secundă.

20. Yuki Tsunoda (Alpha Tauri) – abandon

Aflat la peste 70 kilometri de fabrica de automobile Ferrari, circuitul a fost deschis oficial în 1953, iar cele mai importante curse internaționale cu motoare au fost găzduite aici: Formula 1, Cursa de 200 de Mile, Campionatul Mondial de Superbike, Open-ul Internațional GT și Campionatul Italian de Moto GP2, Asia Series.

Publicat: 17 04. 2021, 17:24
Actualizat: 17 04. 2021, 17:25