Lewis Hamilton a pierdut dramatic victoria în Formula 1! Cine a câștigat pe ultima sută de metri Marele Premiu al Franței | VIDEO

Winner Red Bull's Dutch driver Max Verstappen celebrates after crossing the finish line during the French Formula One Grand Prix at the Circuit Paul-Ricard in Le Castellet, southern France, on June 20, 2021.,Image: 616804265, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Max Verstappen a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 care a avut loc în Franța! Finalul a fost unul pe muchie de cuțit, iar olandezul promite să se lupte cu adevărat pentru titlul mondial.

După ce l-a depășit în calificări pe Lewis Hamilton, Verstappen a fost mai bun și în cursă, depășindu-l pe campionul mondial pe ultima sută de metri.

Astfel, cei de la Red Bull a reuşit a treia victorie consecutivă după cele obţinute la Monaco şi în Azerbaidjan.

Max Verstappen, victorie în Marele Premiu de Formula 1 al Franței

Marele Premiu al Franței a oferit un final spectaculos, în care Max Verstappen s-a dovedit în cele din urmă mai bun.

În turul al 48-lea, Hamilton mai avea doar puțin peste două secunde avans în fruntea clasamentului, ratând victoria în cele din urmă.

Cu un tur înainte de final, Verstappen l-a depășit pe Hamilton, în condițiile în care britanicul n-a mai putut rezista, asta deoarece pneurile acestuia au fost uzate.

Pe locul al treilea a terminat Sergio Perez (Mexic, Red Bull Racing). În Marele Premiu al Franței, TOP 10 a fost completat de Valtteri Bottas (Finlanda, Mercedes), Lando Norris (Marea Britanie, McLaren), Daniel Ricciardo (Australia, McLaren), Pierre Gasly (Franţa, AlphaTauri), Fernando Alonso (Spania, Alpine), Sebastian Vettel (Germania, Aston Martin) şi Lance Stroll (Canada, Aston Martin).

Max Verstappen şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului piloţilor, având acum 12 puncte mai mult decât marele său rival Lewis Hamilton, de şapte ori campion mondial.

Etapa a opta din acest sezon de Formula 1, Grand Prix-ul Stiriei, va avea loc pe data de 27 iunie, la Spielberg.

Publicat: 20 06. 2021, 18:17
Actualizat: 20 06. 2021, 18:17