Ce spectacol în Marele Premiu de F1 al Marii Britanii! Carlos Sainz jr. obține prima victorie din carieră la finalul unei curse pline de incidente

SAINZ Carlos (spa), Scuderia Ferrari F1-75, portrait celebration podium during the Formula 1 Lenovo British Grand Prix 2022, 10th round of the 2022 FIA Formula One World Championship, on the Silverstone Circuit, from July 1 to 3, 2022 in Silverstone, United Kingdom - Photo Xavi Bonilla / DPPI F1 - BRITISH GRAND PRIX 2022 - RACE, , Silverstone, Royaume Uni - 03 Jul 2022,Image: 704790910, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Carlos Sainz jr. (27 de ani) a câștigat Marele Premiu de F1 al Marii Britanii, acesta fiind primul lui succes de când activează în „Marele Circ”.

Grand Prix-ul din Marea Britanie a fost unul plin de incidente și, mai ales, de accidente. Cursa a început cu cel petrecut între Zhou Guanyu (Alfa Romeo) și George Rusell (Mercedes), cei doi fiind nevoiți să abandoneze din această cauză. La vestiare i-a urmat și Alexander Albon, de la Williams, în urma coliziunii cu Sebastian Vettel.

Cursa a fost întreruptă de organizatori timp de 55 de minute, iar la finalul ei Carlos Sainz jr. a fost cel care a deschis șampania.

Carlos Sainz jr., campion pentru prima dată în Formula 1

Pilotul Carlos Sainz jr. a reușit să câștige în premieră o cursă de Formula 1, trecând primul linia de finiș în Marele Premiu al Marii Britanii.

El a fost lider timp de 10 tururi după ce organizatorii au permis reluarea cursei, însă la un moment dat a ieșit din decor și a fost depășit de Max Verstappen. Acesta, două tururi mai târziu, a prins însă resturi rămase pe circuit și a fost depășit de cei doi piloți ai lui Ferrari, Charles Leclerc și Carlos Sainz jr.

În timpul turului cu numărul 39, Esteban Ocon a avut o defecțiune la monopost și s-a oprit pe circuit, astfel că și-a făcut apariția Safety Car-ul. Toți piloții s-au înghesuit la boxe pentru a-și înlocui pneurile, ceea ce, surprinzător, nu a făcut și Charles Leclerc, care a fost depășit cu ușurință de coechipierul său, Carlos Sainz jr.

Carlos Sainz jr. a rămas la conducerea cursei de la Silverstone până la final și a obținut primul lui succes, la chiar a 150-a sa apariție în „Marele Circ”.

Publicat: 03 07. 2022, 21:07