Accidente grave în cursa de Formula 1 de la Imola! Hamilton a făcut o eroare uriașă, Bottas și Russell au fost aproape de o tragedie | FOTO

Cursa de Formula 1 de la Imola, câștigată în cele din urmă de Max Verstappen, n-a fost lipsită de incidente! Lewis Hamilton a surprins pe toată lumea după ce a ieșit în decor, însă până la urmă n-a abandonat. În schimb, Valtteri Bottas și George Russell au fost aproape de o tragedie.

Pilotul de la Williams și cel de la Mercedes s-au ciocnit, iar cele două monoposturi au fost grav avariate.

Calificările de sâmbătă au fost câștigate de Lewis Hamilton, care a bifat al 99-lea pole-position.

Incidente grave în cursa de Formula 1 de la Imola! Bottas și Russell și-au făcut praf monoposturile

În turul 31 de la Imola, Lewis Hamilton a făcut o greșeală imensă și a ieșit în decor, amintind de eroarea lui Vettel de la Hockenheim. Totuși, campionul mondial a putut continua cursa din Italia.

Imediat, în turul 32, a avut loc un incident și mai grav. Finlandezul Bottas s-a ciocnit cu Russell, la o viteză de peste 300 de kilometri pe oră. Lovit la o mână, Bottas a reușit să iasă din monopost, iar după accident a avut un schimb de replici cu Russell.

În discuția purtată cu mecanicii Williams, Russell a tunat: „Ce naiba? Pentru ce a făcut asta?” Cele două monoposturi s-au făcut praf, cei doi au abandonat, iar o mulțime de resturi au rămas pe pistă.

Incidentul va fi analizat și FIA va comunica a cui a fost vina pentru acest accident.

De-a lungul timpului, la Imola au avut loc mai multe tragedii. Ediția din 1994 de la Imola a fost însă cu siguranță cea mai dramatică. Roland Ratzenberger a murit după ce a pierdut controlul monopostului în calificări, iar o zi mai târziu aici și-a pierdut viața marele campion Ayrton Senna, după ce a lovit un zid de beton la viteza de 211 km/h, tot în virajul Tamburello.

Circuitul de la Imola a fost deschis oficial în 1953, iar cele mai importante curse internaționale cu motoare au fost găzduite aici: Formula 1, Cursa de 200 de Mile, Campionatul Mondial de Superbike, Open-ul Internațional GT și Campionatul Italian de Moto GP2, Asia Series.

Publicat: 18 04. 2021, 17:46
Actualizat: 18 04. 2021, 18:17