Secretul golului care a ruinat șansele FCSB-ului la titlu: „Am simțit că înnebunesc!”. VIDEO

Secretul golului care a ruinat șansele FCSB-ului la titlu

Andrei Borza, fundașul stânga în vârstă de 18 ani de la Rapid, a dezvăluit secretul golului care a ruinat șansele FCSB-ului la titlu în sezonul trecut și care a fost marcat chiar de către el, pe vremea când încă evolua pentru Farul Constanța.

Atunci, la finalul lunii ianuarie a anului trecut, cele două echipe s-au duelat pe Arena Națională, iar formația roș-albastră a condus cu scorul de 2-1 până în prelungirile jocului, atunci când constănțenii au punctat de două ori, prin Ionuț Larie și Andrei Borza, reușind astfel să întoarcă soarta partidei.

Andrei Borza a vorbit despre golul marcat pe Arena Națională în prelungirile meciului cu FCSB din returul sezonului regulat al stagiunii precedente de Superliga

În cele din urmă, acel rezultat s-a dovedit decisiv în economia luptei pentru titlu, câștigat de Farul, tot după o victorie cu FCSB, tot cu scorul de 3-2, de data aceasta pe teren propriu, în penultima etapă a play-off-ului.

Acum, întrebat în legătură cu acest subiect, Andrei Borza și-a prezentat impresiile legate de acea reușită extrem de importantă pentru el.

„Nu mi-a venit să cred, am intrat până în pauză, am fost rezervă și am simțit că plutesc, nu știu, a fost așa un sentiment foarte plăcut să învingem FCSB-ul în minutele 94 și 96, eu fiind cel care marchează și aduce victoria acasă.

Sincer, am văzut mingea, am șutat și, când am văzut că a intrat în poartă, am simțit că înnebunesc, m-am dus repede la suporteri, m-am bucurat și după meci nu mi-a venit să cred. M-am dus acasă, la familie, să mă uit iar la reluări, la o mie de filmulețe, ce mi-au trimis prietenii, familia, toți oamenii de la Farul din academie, m-am simțit extraordinar.

(n.r. când o să marcheze un astfel de gol și pentru Rapid) Să sperăm cât mai repede, o să încerc pe faza ofensivă să aduc cât mai multe pentru colegii mei, assist-uri, goluri, pentru fani. Dar nu trebuie să neglijez faza defensivă și trebuie să mă apar cât mai bine”, a spus Andrei Borza, la „EXCLUSIV RAPID”.

Publicat: 30 01. 2024, 22:45