Vinicius Junior a deschis scorul în finala Ligii Campionilor dintre Liverpool și Real Madrid!

Goal 0-1 Vinicius Junior (20) of Real Madrid scores a goal and celebrates during the Champions League Final match between Liverpool and Real Madrid at Stade de France, Paris Liverpool v Real Madrid, Champions League., Final - 28 May 2022,Image: 695324382, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial use only, Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 7 poze

Real Madrid a deschis scorul în fața lui Liverpool, în finala Ligii Campionilor, prin reușita lui Vinicius Junior, extrema stânga în vârstă de 21 de ani a madrilenilor.

Meciul dintre Liverpool și Real Madrid s-a jucat sâmbătă seară, în cadrul finalei Ligii Campionilor, pe Stade de France din Paris, iar madrilenii au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Vinicius Junior, în minutul 59, cucerind astfel cel de-al 14-lea trofeu UCL din istoria clubului.

Partida a început cu 37 de minute întârziere din cauza traficului intens din Paris și a aglomerației care s-a format la porțile de acces în stadion.

În minutul 59 al acestei întâlniri, Vinicius Junior a deschis scorul pentru Real Madrid.

Federico Valverde, mijlocașul uruguayan în vârstă de 23 de ani al lui Real Madrid, a pătruns în careu pe partea dreaptă și a vrut să șuteze direct către poartă, însă i-a ieșit o centrare pentru Vinicius.

Tânărul fotbalist brazilian a fost pe fază și a trimis mingea direct în poarta lui Liverpool, deschizând astfel scorul la Paris.

• 100 de milioane de euro este cota de piață a lui Vinicius Junior, potrivit Transfermarkt.
  • 17 goluri în 35 de meciuri a marcat Vinicius Junior pentru Real Madric în acest sezon din La Liga.
  • 3 goluri în 13 meciuri a marcat Vinicius Junior pentru Real Madrid în Liga Campionilor, în acest sezon.

Publicat: 29 05. 2022, 00:05
Actualizat: 29 05. 2022, 00:36