Spectacol pe Camp Nou! Clement Lenglet, gol minunat la Barcelona – Napoli în urma unei faze perfecte | VIDEO

Barcelona domină în meciul cu Napoli, din optimile Ligii Campionilor. Primul gol al meciului a fost marcat de Clement Lenglet.

Golul marcat de Lenglet a fost primul marcat de francez în acest sezon de Liga Campionilor și a venit după o centrare din corner a lui Ivan Rakitic, în minutul 10.

Golul marcat de Clement Lenglet în partida Barcelona – Napoli

Barcelona – Napoli 3-1

Barcelona s-a impus cu scorul de 3-1, pe teren propriu, în fața celor de la Napoli, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, și după 1-1 în tur catalanii au obținut cașificarea în runda următoare.

Fundașul central Clément Lenglet a deschis scorul încă din minutul 10 al întâlnirii de pe Camp Nou, cu o lovitură de cap din fața porții, după un corner executat perfect de către Ivan Rakitic.

În minutul 23, Lionel Messi și-a arătat din nou clasa și nu doar că a înscris un gol superb la colțul lung, dar faza pe care a creat-o a fost una incredibilă. Argentinianul a primit mingea pe partea dreaptă de la Suarez, iar în colțul careului și-a făcut magia. I-a umilit pe Insigne, Demme și Koulibaly, apoi a șutat de lângă Manolas și a înscris pentru 2-0.

În minutul 30, Messi a reușit să înscrie din nou, cu un șut elegant din marginea careului mic, însă golul a fost anulat, după ce a fost consultat arbitrajul video. A fost vorba despre o fază anterioară cea a golului, unde ar fi fost un henț.

Catalanii au dus însă scorul la 3-0 în prelungirile primei reprize, când Luis Suarez a transformat fără probleme o lovitură de la 11 metri obținută de către Leo Messi, faultat dur de Koulobaly. La patru minute distanță a venit un penalty și pentru Napoli, după ce Rakitic l-a faultat pe Mertens în careu. Insigne l-a învins pe Ter Stegen și a dus scorul la 3-1 pentru Barcelona.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Barcelona se va duela cu Bayern Munchen, echipă care a trecut în dublă manșă de Chelsea, cu scorul de 3-0, respectiv 4-1.

RB Leipzig – Atletico Madrid, Atalanta – PSG și Manchester City – Lyon sunt celelalte meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Publicat: 08 08. 2020, 22:36
Actualizat: 09 08. 2020, 00:33