Sergio Ramos, după victoria Realului cu Barcelona: „VAR mi-a dat dreptate! A fost penalty clar”

Real Madrid a învins-o cu 3-1 pe Barcelona, iar Sergio Ramos este convins că penalty-ul pe care l-a transformat în repriza secundă a fost unul clar, după ce tot internaționalul spaniol a fost faultat în careu.

Ramos susține că penalty-ul a fost unul indiscutabil, după duelul pe care l-a avut în careu cu Lenglet, fundașul Barcelonei.

Golul lui Ramos a cântărit decisiv în ecuația marelui meci cu Barcelona! Fundașul lui Zinedine Zidane a făcut 2-1, iar apoi Real a mai înscris o dată, prin croatul Luka Modric, campioana din La Liga dovedind că a depășit perioada groaznică, după ce a pierdut cu nou-promovata Cadiz (0-1), dar și cu Șahtior Donețk (2-3).

Ramos n-are dubii după El Clasico: „A fost penalty clar! VAR mi-a dat dreptate!”

”Sunt unii care fac marcaj la mine, dar depășesc limita! A fost penalty clar. Pentru mine faza este foarte clară, iar VAR mi-a dat dreptate. În ceea ce privește jocul, am fost mai buni ca ei, mai ales în a doua repriză. Ei suferă atunci când nu le dăm mingea”, a spus Sergio Ramos, după succesul madrilenilor de pe Camp Nou.

„A fost o săptămână groaznică și eram dornici de revanșă. Mai ales într-un El Clasico, un meci unic în lume. Iar când câștigi pe terenul marii rivale bucuria este și mai mare”, a subliniat Ramos, fundaș cu mai multe goluri în La Liga decât Figo, Xavi și chiar Zidane.

Dacă Sergio Ramos consideră că penalty-ul a fost indiscutabil, la fel ca Ion Crăciunescu, Ronald Koeman a avut o altă părere după El Clasico: „Pentru mine nu este penalty. I-am şi zis asta arbitrului. Aştept să-mi explice cineva cum funcţionează VAR-ul în Spania. Niciodată în favoarea noastră. Nici la penalty-ul lui Messi la Sevilla, nici la cele două roşii de la Getafe. Eu întreb doar de ce există VAR contra Barcelonei, atât!”

Publicat: 24 10. 2020, 21:12
Actualizat: 25 10. 2020, 01:42