Reacții dure după incidentele dinaintea finalei Ligii Campionilor dintre Liverpool și Real Madrid: „Carnagiu absolut!”. Imagini incredibile de la porțile de acces ale stadionului din Paris | VIDEO

Fans waiting outside the gates to enter the stadium before the UEFA Champions League Final at the Stade de France, Paris. Picture date: Saturday May 28, 2022.,Image: 695294208, License: Rights-managed, Restrictions: Use subject to restrictions. Editorial use only, no commercial use without prior consent from rights holder., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Finala Ligii Campionilor dintre Liverpool și Real Madrid a început cu stângul. Spectatorii au avut probleme la intrarea în stadion și partida a fost amânată cu 37 de minute.

Meciul dintre Liverpool și Real Madrid s-a jucat sâmbătă seară, în cadrul finalei Ligii Campionilor, pe Stade de France din Paris, iar madrilenii au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Vinicius Junior, în minutul 59, cucerind astfel cel de-al 14-lea trofeu UCL din istoria clubului.

Partida a început cu 37 de minute întârziere din cauza traficului intens din Paris și a aglomerației care s-a format la porțile de acces în stadion.

Reacții dure după incidentele dinaintea finalei Ligii Campionilor dintre Liverpool și Real Madrid

Au apărut informații, în presa internațională, că unii fani fără bilete au sărit gardurile stadionului pentru a urmări cel mai așteptat meci al sezonului. Partida a fost amânată, pentru că la ora 22:00, ora de începere a meciului, încă erau foarte mulți oameni la porțile de acces, iar UEFA nu a dorit să se fluiere începutul meciului.

Gary Lineker, fostul mare fotbalist englez de la Leicester, Everton, Barcelona și Tottenham, a reacționat dur, după ce și el a întâmpinat probleme la accesul în stadion.

„Mi-e imposibil să intru în stadion. Mi se pare extrem de periculos. Carnagiu absolut!”, a spus fostul mare fotbalist Gary Lineker.

De asemenea, jurnaliștii prezenți la fața locului au relatat de acolo și au prezentat situația neplăcută de la Paris.

„M-am așezat acum la masa presei, după ce am văzut cu ochii mei sute de fani ai lui Liverpool tratați scandalos în afara arenei Stade de France. Am fost stropit cu gaze lacrimogene, mă ustură ochii și gura”, a punctat Jason Burt, jurnalist The Telegraph.

„Am fost informat la jumătatea primei reprize că sunt fani ai lui Liverpool care au renunțat să mai încerce să intre în arenă și merg spre centrul Parisului să vadă meciul acolo. 125 de lire pentru privilegiul de a vedea stadionul pe dinafară”, a spus și Ian Doyle, jurnalist Liverpool Echo.

Publicat: 28 05. 2022, 23:38
Actualizat: 29 05. 2022, 00:37