Reacția presei internaționale după triumful lui Real Madrid în finala Ligii Campionilor: „Ancelotti, ca tine nimeni”

Vinícius Júnior of Real Madrid (20) goes into the kiss the UEFA Champions League Trophy Liverpool v Real Madrid, UEFA Champions League Final, Football, Stade de France, Saint-Denis Paris, France - 28 May 2022,Image: 695333248, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial use only, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Real Madrid a reușit să se impună în finala Champions Leauge, disputată pe Stade de France, din Paris, împotriva celor de la Liverpool, scor 1-0.

Cea de-a paisprezecea Cupă a Campionilor a fost adusă de către Vinicius Jr, marcatorul singurului gol al partidei, din minutul 53.

Imediat după finalul partidei, presa internațională a reacționat la triumful madrilenilor și i-au scos în evidență pe Carlo Ancelotti și pe omul meciului Thibaut Courtois.

„Cormoranii” au controlat o mare parte a partidei, însă „galacticii” au fost mai prolifici și au reușit să aducă Liga cu numărul 14 la Madrid.

Presa internațională a felicitat-o pe câștigătoarea Ligii Campionilor, totuși multe din site-urile importante de sport nu au fost mulțumite de jocul prestat de către cele două echipe.

„Liverpool – Real Madrid 0-1: golul de Vinicius Junior îi învinge pe roșii în finala Ligii Campionilor, în condiții haotice de pe Stade de France”, au titrat englezii de la Sky Sports.

Real Madrid a învins-o pe Liverpool (1-0) sâmbătă seară, în finala Ligii Campionilor, grație unui gol semnat Vinicius Junior. Clubul spaniol, purtat de un mare Thibaut Courtois, a câștigat astfel al 14-lea trofeu în competiția supremă”, a scris L’ÉQUIPE.

Ziarul de casă al celor de la Real Madrid, a elogiat echipa, dar și pe tehnicianul care a câștigat cea de-a patra Ligă a Campionilor, Carlo Ancelotti.

„Ancelotti, ca tine nimeni: al patrulea Champions, Real Madrid este campion!”, a titrat Gazzetta dello Sport.

Publicat: 29 05. 2022, 01:29
Actualizat: 29 05. 2022, 13:20