PSG a tremurat! Gol superb marcat de Atalanta în sferturile de finală ale Ligii Campionilor | VIDEO

Atalanta și Paris Saint Germain s-au duelat pentru un loc în semifinalele Ligii Campionilor, iar italienii au deschis scorul cu un gol superb. În cele din urmă, francezii au avut câștig de cauză, scor 1-2, și au obținut biletul către semifinalele competiției.

Mijlocașul croat Mario Pasalic (25 de ani) a deschis scorul în minutul 27 al partidei dintre Atalanta și Paris Saint Germain. Fotbalistul echipei din Italia a primit balonul în careu, după o pasă a columbianului Duvan Zapata (29 de ani), și a trimis superb la vinclu, învingându-l astfel pe Keylor Navas (33 de ani), portarul celor de la Paris Saint Germain. Fundașii lui PSG au fost spectatori la această fază.

Neymar (28 de ani) a avut și el prim-planul, însă nu în sensul bun. Brazilianul a fost autorul unor ratări incredibile în fața porții Atalantei. În cele din urmă, Marquinhos și Choupo-Moting au marcat pentru PSG, pe finalul partidei de la Lisabona, și au calificat echipa în semifinalele Ligii Campionilor.

Atalanta a jucat pentru victimele pandemiei de coronavirus

Bergamo a fost unul dintre cele mai afectate orașe din Italia de pandemia de coronavirus, iar antrenorul Atalantei a declarat, înaintea partidei cu PSG, că acest lucru va reprezenta o motivație în plus pentru echipa sa, în meciul cu Paris Saint Germain.

„Știm că așteptările sunt mari în ceea ce privește acest meci și știm câtă pasiune au cei din Bergamo și din prejur pentru Atalanta. Este o motivație în plus pentru noi ceea ce s-a întâmplat acolo. Trebuie să ne reprezentăm orașul în cel mai bun mod posibil și să le dăm oamenilor un motiv să zâmbească”, a spus Gian Piero Gasperini, la conferința premergătoare meciului cu Paris Saint Germain.

Publicat: 12 08. 2020, 22:37
Actualizat: 13 08. 2020, 00:44