Primul penalty cu VAR din istoria României! Alexandru Maxim a reușit ce n-a putut Messi și l-a învins pe islandezul Halldorsson

Alexandru Maxim a reaprins speranțele României după golul înscris din penalty împotriva Islandei, în semifinala barajului pentru Euro A fost prima lovitură de la 11 metri cu VAR acordată pentru naționala noastră.

Alexandru Maxim, jucătorul lui Șumudică la Gaziantep, a transformat un penalty acordat cu ajutorul VAR, după ce Burcă, fundașul celor de la CFR Cluj, a fost lovit cu cotul în careu. Spre deosebire de Leo Messi, Maxim l-a învins pe portarul Islandei cu o execuție foarte bună, iar tricolorii au redus din diferență în duelul cu nordicii, după o primă repriză de coșmar.

Alexandru Maxim a transformat primul penalty cu VAR primit de România

Cu trei schimbări făcute la pauză de selecționerul Mirel Rădoi, România s-a descurcat mai bine față de prima repriză, când Tătărușanu a fost învins de două ori, iar golul a venit în minutul 62, după ce Alex Maxim a reușit să transforme impecabil o lovitură de la 11 metri, acordată de Damir Skomina cu ajutorul arbitrajului video.

La Mondialul din 2018, Islanda a scos o remiză istorică în fața Argentinei, scor 1-1, iar Leo Messi nu l-a putut învinge atunci din penalty pe Halldorsson, ratând un penalty în minutul 64, spre deosebire de Alexandru Maxim.

„Mi-am făcut temele și am știut că această situație putea veni. L-am studiat pe Messi și am încercat să intru în capul lui. Am simțit că va trage pe partea aceea”, a spus portarul islandez, la vremea respectivă.

Islanda – România | Echipele de start

Islanda: Halldorsson – Palsson, R. Sigurdsson, Arnason, H. Magnusson – Traustason, A. Gunnarsson, Bjarnason, Gudmundsson – Sigurdsson, Finnbogason
Rezerve: Kristinsson, Runarsson, Saevarsson, Eyjolfsson, Ingason, Sigthorsson, Anderson, Sigurjonsson, Kjartansson, Gudmundsson, Bodvarsson, Skulason
Selecționer: Erik Hamren

România: Tătărușanu – Manea, Bălașa, Burcă, Camora – Stanciu, Crețu, Maxim – Deac, Alibec, Mitriță
Rezerve: Niță, Lazar, Toșca, Cicâldău, Pușcaș, Bancu, Keșeru, I. Hagi, Marin, Iancu, Grigore
Selecționer: Mirel Rădoi

Stadion: „Laugardalsvollur” (Reykjavik)
Arbitru: Damir Skomina; Asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toți din Slovenia)

Capturi: Pro TV

Publicat: 08 10. 2020, 23:20
Actualizat: 08 10. 2020, 23:24