Ne mai și ajută arbitrii în Europa! „Cadoul mare” primit de FC Botoșani în meciul cu Ordabasy. Vedeta lui Croitoru, la înălțime! | VIDEO

FC Botoșani a tremurat serios în primele minute pe care le-a jucat în primul tur preliminar din Europa League, cu cei de la Ordabasy.

În minutul 10, Ofosu a făcut un fault de cartonaș roșu după ce l-a faultat pe Joao Paulo, însă jucătorul de la FC Botoșani a văzut doar cartonașul galben, iar apoi a fost printre cei mai buni jucători de pe teren.

FC Botoșani putea să rămână în zece oameni! Ofosu, iertat de eliminare

Joao Paulo a rămas singur cu poarta goală, însă n-a putut marca după ce a fost faultat de Ofosu în careu, avertizat doar cu cartonaș galben de azerul Rauf Jabarov, aflat la centru joi seara.

În plus, FC Botoșani a scăpat și de gol, Diakhate ratând lovitura de la 11 metri, după parada excelentă a lui Pap, care a ghicit colțul și și-a salvat echipa.

Înaintea acestui moment delicat, Ordabasy a fost aproape de gol și în minutul 6. Atunci, Andrei Chindriș, pe care Valeriu Iftime speră să ia bani mulți, a avut o intervenție excelentă. Fundașul, dorit în campionatul Belgiei, a salvat în ultimul moment, iar balonul n-a ajuns la Khizhnichenko, care ar fi avut șanse foarte mari să deschidă scorul în partida din Europa League.

După un sezon mai puțin, Andrei Chindriș a început bine și ediția din Liga 1, reușind să marcheze un gol în victoria celor de la FC Botoșani cu FC Argeș, scor 3-2.

„Da, au fost niște discuții, era posibil să plec, dar eu sunt aici și dau totul pe teren. Nu știu unde s-au blocat discuțiile, nu știu dacă mai pot ajunge acolo. Au mai fost variante și din România, și din străinătate. Acum trebuie să dau totul pentru Botoșani”, a spus Andrei Chindriș, după meciul cu FC Argeș.

Capturi: Digi Sport

Publicat: 27 08. 2020, 18:18
Actualizat: 03 09. 2020, 02:08