Mirel Rădoi, contestat de Geraldo Alves pentru că l-a schimbat pe Denis Alibec cu Austria: „A fost unul dintre cei mai buni jucători!”

Ioan Andone are mare încredere în Denis Alibec

România a pierdut al treilea meci la rând și este într-o criză profundă, iar Geraldo Alves, invitat la ProSport Live, alături de Ion Marin, consideră că Mirel Rădoi a greșit prin schimbarea lui Denis Alibec în partida cu Austria. La Ploiești, echipa noastră a pierdut cu 0-1, după golul reușit de Schopf.

Brazilianul care a impresionat în Liga 1 consideră că Denis Alibec a fost printre cei mai buni jucători cu Austria și nu înțelege de ce selecționerul Mirel Rădoi a decis să-l înlocuiască pe fotbalistul ajuns la Kayserispor după 62 de minute.

Geraldo Alves n-a înțeles schimbarea lui Denis Alibec: „A fost unul dintre cei mai buni jucători!”

Titular cu Austria, în partida de la Ploiești, Denis Alibec a fost schimbat după 62 de minute, în locul vârfului dorit de Marius Șumudică la Gaziantep intrând bihoreanul Claudiu Keșeru. Vârful lui Ludogorets nu s-a remarcat însă cu nimic, România fiind practic inexistentă în atac după golul marcat de Schopf, în minutul 75.

„În seara acesta, Alibec a fost unul dintre cei mai buni jucători, la fel ca Tătărușanu. A fost dinamic, mereu periculos, a pasat bine, a scos un cartonaș galben, putea să-l dea și afară pe fundașul austriac. Din păcate, Alibec a fost scos, austriecii au avut mai mult curaj și au venit peste echipa noastră”, a spus Geraldo Alves, la ProSport Live, după înfrângerea României cu Austria (0-1).

Echipa de start a României cu Austria: Tătărușanu – Bălașa, Burcă, Toșca, Bancu – Maxim, Marin, Stanciu – Deac, Alibec, Mitriță

Pe primele două poziții din grupa României se află Norvegia și Austria, ambele cu 9 puncte acumulate în Liga Națiunilor. Nordicii au câștigat în această seară contra ultimei clasate Irlanda de Nord, la Oslo, scor 1-0.