Mirel Rădoi a dat cărțile pe față după eșecul cu Islanda: „E rușinos că n-am reușit să ne calificăm la Euro! Nu meritam!” | VIDEO

România a mai ratat un turneu final după eșecul cu Islanda, scor 1-2, iar Mirel Rădoi crede că naționala nu merita să ajungă la Campionatul European de anul viitor, mai ales duoă jocul foarte modest din prima repriză.

Selecționerul României a recunoscut că s-a temut de un început de coșmar, islandezii reușind să puncteze de două ori până la pauză, după erorile comise de Crețu și Camora.

Mirel Rădoi, sincer după eșecul cu Islanda: „Nu meritam să ne calificăm!”

„La cum am disputat primele 45 de minute, cred că putem să vorbim că nu meritam să ne calificăm. Am început previzibil, lent. Știam că sunt puternici și încearcă să speculeze greșeala noastră. Din păcate, nu am scăpat de ceea ce mi-a fost frică, ca în primele 15 minute să primim gol”, a spus Mirel Rădoi, imediat după eșecul care a spulberat șansele României de a juca la Euro.

Rădoi a făcut trei schimbări la pauză, dar tricolorii n-au putut decât să reducă din diferență, după ce Alexandru Maxim a înscris din penalty.

„Trebuia să aducem o schimbare la pauză. Cei trei din față n-au câștigat baloane, n-au fost dinamici. N-au avut soluții, n-au intrat între linii. Probabil chiar echipa îmi reproșez, apoi am jucat mult mai bine. Jucătorii n-au avut nicio vină, n-am reușit să-i capacităm. Alibec a fost în regulă, nu ne-a spus nimic. A făcut toată încălzirea, nu știu de unde a apărut această informație.
Nu e rușinos că n-am putut să șutăm la poartă. Este rușinos că n-am reușit să ne calificăm. Dacă trăgeam mai mult, nu ne garanta nimeni că reușeam mai mult. Știam care sunt punctele lor forte, nu am reușit să mobilizăm jucătorii. Poate și lipsa meciurilor cu miză a fost o problemă. E prea puțin pentru o echipă ca să joace în finala play-off-ului pentru Euro”, a fost sincer Mirel Rădoi, la finalul partidei cu Islanda.

Publicat: 09 10. 2020, 00:30
Actualizat: 09 10. 2020, 01:24