FC Barcelona – PSG 1-4 și Leipzig – Liverpool 0-2, în optimile Ligii Campionilor | Umilință pentru Messi și compania! Mbappe a făcut spectacol! „Cormoranii” au rezolvat meciul în 5 minute

Paris Saint-Germain's French forward Kylian Mbappe (L) celebrates with Paris Saint-Germain's Italian midfielder Marco Verratti after scoring a goal during the UEFA Champions League round of 16 first leg football match between FC Barcelona and Paris Saint-Germain FC at the Camp Nou stadium in Barcelona on February 16, 2021.,Image: 591436231, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Liga Campionilor a revenit cu două meciuri interesante, din faza optimilor de finală: Barcelona – Paris Saint Germain 1-4 și RB Leipzig – Liverpool 0-2.

Cele două partide s-au disputat în cadrul manșei tur a optimilor de finală. Meciul dintre Barcelona și PSG s-a jucat pe Camp Nou, în timp ce întâlnirea dintre Leipzig și Liverpool a fost pe pe Puskas Arena din Budapesta.

PSG s-a impus cu scorul de 4-1 în fața Barcelonei, după „tripla” reușită de către Mbappe, în minutele 32, 65 respectiv 86 și golul lui Kean, din minutul 70. Pentru catalani a punctat Lionel Messi, din penalty, în minutul 27.

Partida dintre Leipzig și Liverpool a fost rezolvată în doar cinci minute, de către nimeni alții decât Mo Salah și Sadio Mane, în minutele 53, respectiv 58.

Returul celor două întâlniri se va disputa pe 10 martie, tot de la ora 22:00.

FINAL: Barcelona – PSG 1-4

• Au marcat: Messi ’27 / Mbappe ’32, ’65,  ’86, Kean ’70

FINAL!

Min. 86: GOOOL PSG! Mbappe reușește tripla! Draxler i-a pasat perfect din marginea careului, acesta și-a așezat foarte bine balonul și a trimis fără emoții în poarta Barcelonei!

Min. 85: Mută și Barcelona: intră Braithwaite, în locul lui Griezmann.

Min. 85: Schimbare la PSG: intră Danilo, iese Kean.

Min. 79: Triplă schimbare la Barcelona: ies Busquets, Pedri și Pique, intră Pjanic, Trincao și Puig.

Min. 73: Mută și PSG: intră Draxler, în locul lui Verratti.

Min. 71: Schimbare la Barcelona: iese Dest, intră Mingueza.

Min. 70: GOOOL PSG! Paredes execută foarte bine o lovitură liberă, iar Kean reia cu capul direct în poarta Barcelonei!

Min. 65: GOOOL PSG! Mbappe îl „execută” pe Ter Stegen! Florenzi primește pe partea dreaptă și centrează pentru Mbappe, în fața porții, care marchează fără emoții!

Min. 59: Messi trimite în zid și mingea este respinsă în corner.

Min. 58: Kimpembe îl lovește peste față pe Messi și arbitrul acordă lovitură liberă pentru Barcelona, din apropierea careului.

Min. 46: Schimbare la PSG: iese Gueye, intră Herrera.

S-a reluat partida!

PAUZĂ!

Min. 35: Ter Stegen o salvează spectaculos pe Barcelona! Kurzawa pătrunde în careu pe partea stângă și șutează la colțul lung, printre picioarele lui Pique, însă portarul catalanilor se întinde și respinge în corner.

Min. 32: GOOOL PSG! Mbappe restabilește egalitatea pe Camp Nou, după o pasă foarte bună a lui Verratti în careu. Francezul nu i-a dat nicio șansă lui Ter Stegen! A executat tare, din marginea careului mic.

Min. 27: GOOOL BARCELONA! Messi execută foarte bine lovitura de la 11 metri și îl învinge pe Navas!

Min. 26: Penalty pentru Barcelona! De Jong cade în careu, după o piedică pusă de către Kurzawa. Arbitrii din camera VAR au confirmat decizia.

Min 20: Gueye îl faultează pe Pedri și vede primul cartonaș galben al acestei întâlniri.

Min. 14: Pedri pasează în careu pentru Griezmann, acesta șutează din alunecare, însă Navas intervine atent și salvează poarta lui PSG!

A început partida de pe Camp Nou!

ECHIPELE DE START:

Barcelona: Ter Stegen, Dest, Pique, Lenglet, Alba – de Jong, Busquets, Pedri – Griezmann, Messi, Dembele
Rezerve: Neto, Pena, Pjanic, Braithwaite, Puig, Trincao, Fernandes, Umtiti, Firpo, Mingueza
Antrenor: Ronald Koeman

PSG: Navas – Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa – Paredes, Gueye – Kean, Verratti, Mbappe – Icardi
Rezerve: Rico, Letellier, Kehrer, Rafinha, Danilo, Sarabia, Herrera, Diallo, Draxler, Bakker, Michut
Antrenor: Mauricio Pochettino

FINAL: Leipzig – Liverpool 0-2

• Au marcat: Salah ’53, Mane ’58

Leipzig: Gulacsi – Mukiele, Klostermann, Upamecano, Adams, Sabitzer, Kampl, Angelino, Haidara, Olmo, Nkunku
Rezerve: Martinez, Orban, Konate, Poulsen, Hwang, Sorloth, Samardzic, Kluivert, Halstenberg, Hartmann, Henrichs
Antrenor: Julian Hagelsmann

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Kabak, Henderson, Robertson; Wijnaldum, Thiago, Jones; Salah, Mane, Firmino
Rezerve: Adrian, Kelleher, Oxlade-Chamberlain, Tsimikas, Shaqiri, Origi, Davies, R. Williams, Philips, Cain, Clarkson, N. Willams
Antrenor: Jurgen Klopp

Catalanii s-au calificat în această fază competițională, după ce au terminat pe locul secund în Grupa G a Ligii Campionilor, la egalitate de puncte cu liderul Juventus. Pe locul 3 s-a clasat Dinamo Kiev, echipa lui Mircea Lucescu, iar pe ultimul loc a fost Ferencvaros.

De cealaltă parte, PSG a terminat pe primul loc în Grupa H, la egalitate de puncte cu RB Leipzig. Pe poziția a treia s-a clasat Manchester United, iar codașa grupei a fost Bașakșehir, campioana Turciei.

Marele absent al acestei întâlniri va fi brazilianul Neymar, care îl așteaptă pe fostul său coleg, Lionel Messi, la PSG. Partida va fi în direct la TV, pe Digi Sport 1, Live Video Online AICI, dar și în format LIVE TEXT pe ProSport.ro.

Liverpool a obținut biletul pentru faza optimilor de finală ale Ligii Campionilor, după ce a câștigat Grupa D, din care au mai făcut parte Atalanta (locul 2), Ajax (locul 3) și Midtjylland (locul 4).

Meciul dintre RB Leipzig și Liverpool va fi transmis pe Digi Sport 2, Live Video Online AICI, dar și în format LIVE SCORE pe ProSport.ro.

Returul se va disputa pe 10 martie, tot de la ora 22:00.

Publicat: 16 02. 2021, 23:52
Actualizat: 17 02. 2021, 00:15