Kylian Mbappe s-a distrat pe teren în Barcelona – PSG! Cum le-a pus francezul capac lui Messi și compania | FOTO & VIDEO

Kylian Mbappe, atacantul în vârstă de 22 de ani al lui Paris Saint Germain, a reușit „tripla” în meciul cu Barcelona, din Liga Campionilor, scor 4-1.

Barcelona și PSG s-au întâlnit pe Camp Nou, în cadrul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, iar parizienii și-au adjudecat victoria, cu scorul de 4-1.

Deși catalanii au deschis scorul în minutul 27, când Lionel Messi a transformat fără probleme un penalty scos de către Frenkie De Jong, PSG a revenit spectaculos și a „demolat-o” pe Barcelona.

Kylian Mbappe, „triplă” în Barcelona – PSG 1-4

După doar cinci minute de la deschiderea scorului, Kylian Mbappe a restabilit egalitatea pe Camp Nou, după o pasă foarte bună a lui Marco Verratti în careu, și a închis prima repriză la scorul de 1-1.

În partea secundă a jocului, Kylian Mbappe a mai punctat de două ori, în minutul 65, respectiv în minutul 86, iar Kean și-a trecut și el numele pe tabelă, în minutul 70.

Golul de 4-1 al lui Kylian Mbappe a închis spectacolul de pe Camp Nou. Draxler i-a pasat perfect din marginea careului, Mbappe și-a așezat foarte bine balonul și a trimis fără emoții în poarta Barcelonei.

PSG este acum cu un pas în sferturile de finală. Returul de pe Parc des Prices se va disputa pe 10 martie, tot de la ora 22:00.

Catalanii s-au calificat în faza optimilor de finală, după ce au terminat pe locul secund în Grupa G a Ligii Campionilor, la egalitate de puncte cu liderul Juventus. Pe locul 3 s-a clasat Dinamo Kiev, echipa lui Mircea Lucescu, iar pe ultimul loc a fost Ferencvaros.

De cealaltă parte, PSG a terminat pe primul loc în Grupa H, la egalitate de puncte cu RB Leipzig. Pe poziția a treia s-a clasat Manchester United, iar codașa grupei a fost Bașakșehir, campioana Turciei.

Marele absent al acestei întâlniri a fost brazilianul Neymar, care s-a accidentat în urmă cu o săptămână, la meciul dintre PSG și Caen, din Cupa Franței.

Publicat: 16 02. 2021, 23:57
Actualizat: 17 02. 2021, 00:14