CE EXECUȚIE! Karim Benzema, gol senzațional cu călcâiul în Real Madrid – Barcelona | VIDEO

Karim Benzema, atacantul în vârstă de 33 de ani al lui Real Madrid, a înscris un gol superb în derby-ul cu Barcelona, scor 2-1.

Real Madrid și Barcelona s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 30 din La Liga, pe Stadionul „Alfredo di Stefano” din Madrid, iar gazdele s-au impus cu scorul de 2-1, datorită golurilor marcate de către Benzema, respectiv Kroos. Pentru catalani a marcat Mingueza.

Real Madrid a deschis scorul încă din minutul 13, printr-o super execuție a lui Karim Benzema.

Karim Benzema, execuție superbă în Real Madrid – Barcelona

Lucas Vazquez, mijlocașul spaniol în vârstă de 29 de ani al lui Real Madrid, a centrat foarte bine de pe partea dreaptă, pentru Karim Benzema, sosit în viteză în marginea careului mic. Francezul a trimis la colțul scurt, dar nu oricum, ci a făcut-o cu călcâiul și l-a învins pe Ter Stegen, portarul neamț al Barcelonei, în vârstă de 28 de ani.

Karim Benzema a ajuns astfel la zece goluri marcate în 36 de derby-uri cu Barcelona disputate. De asemenea, francezul a bifat a șaptea partidă consecutivă din La Liga în care acesta înscrie. Este prima oară în cariera sa când reușește să marcheze în șapte meciuri consecutive în campionat. În aceste ultime partide, Benzema a marcat nu mai puțin de nouă goluri.

După un sfert de oră de joc, Real Madrid și-a dublat avantajul în El Clasico, prin golul marcat de către Toni Kross (31 de ani), care și-a învins colegul de la naționala Germaniei. Ulterior, catalanii au redus din diferență prin Oscar Mingueza (21 de ani), în minutul 60.

• 18 goluri în 25 de meciuri a înscris Karim Benzema pentru Real Madrid, în actuala ediție a campionatului spaniol.
  • 25 de milioane de euro este cota de piață a lui Karim Benzema, potrivit Transfermarkt.

În urma acestui rezultat, Real Madrid a urcat, cel puțin pentru moment, pe primul loc în clasamentul din La Liga, la egalitate de puncte cu Atletico Madrid, care are însă cu un meci mai puțin. Barcelona rămâne pe locul 3, având cu un punct mai puțin decât primele clasate.

Publicat: 10 04. 2021, 22:25
Actualizat: 11 04. 2021, 00:06