Ion Marin, dur după rușinea naționalei din partida cu Norvegia. „Nu putem discuta de sistem, de tactică” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

Naționala României a fost distrută la Oslo. Norvegia a câștigat cu 4-0 și a făcut de rușine echipa lui Mirel Rădoi. Erling Haaland a marcat trei goluri, iar lista marcatorilor a fost completată de Sorloth. Ion Marin și Nana Falemi au criticat dur naționala în pauza partidei, într-un moment în care gazdele conduceau 2-0.

Norvegienii și-au continuat recitalul și în partea a doua a meciului și au mai înscris golurile care au adus dezastrul pentru prima reprezentativă a României. Antrenorul Ion Marin și-a găsit greu cuvintele la finalul confruntării.

„După părerea mea, faptul că se schimbă jucătorii de la un meci la altul, însemnă că se vrea o cunoaștere a jucătorilor. Probabil că se testează toți jucătorii pentru a se contura un grup de bază pentru viitoarele partide, să notăm că organizarea jocului în repriza a doua a fost mult mai bună, din păcate am avut o posesie statică, nu progresivă și de eliminare de adversar…

Nu poți să mai discuți de sisteme, de tactică, de cine joacă, cum joacă, când nu câștigăm un duel de unu contra unu, am fost depășiți total. Și la forță fizică, și la viteză, și la tehnică în regim de viteză.

Au avut momente când au jucat doar din pase, iar driblingul nu l-au riscat decât în careu sau preajma careului, la 20 de metri. Asta înseamnă o echipă sudată”, a declarat Ion Marin în emisiunea „ProSport Live”

Publicat: 11 10. 2020, 21:08
Actualizat: 11 10. 2020, 22:09