Camora și Crețu, erori decisive la golurile Islandei! Starul Sigurdsson l-a învins de două ori pe Tătărușanu

Naționala României a rezistat doar 16 minute în Islanda, în semifinala barajului pentru Euro! Gylfi Sigurdsson, starul nordicilor, a deschis scorul, demonstrând din nou că este un super jucător. În minutul 35 a lovit din nou și a dus scorul la 2-0.

În minutul 16, Sigurdsson, fotbalistul celor de la Everton, și-a demonstrat din nou clasa, șutul său nelăsându-i nicio șansă lui Ciprian Tătărușanu, ajuns recent la AC Milan. Islanda – România se joacă ACUM, în semifinalele barajului pentru EURO 2020, la Reykjavik, Live Video Online pe www.prosport.ro și la TV pe PRO TV.

Sigurdsson a taxat România! Crețu, păcălit de starul Islandei

De ce ne-a fost frică n-am scăpat. Cu o defensivă din care au lipsit Dragoș Grigore și Vlad Chiricheș, ambii accidentați, apărarea României a cedat repede în duelul capital cu Islanda, iar Sigurdsson, starul gazdelor, a deschis scorul încă din minutul 16.

Om de bază în Premier League și cel mai mare pericol pentru tricolori, jucătorul lui Everton a tras printre picioarele lui Crețu, iar Tătărușanu, surprins, n-a putut evita golul, Islanda reușind să marcheze repede, așa cum și-a propus.

Camora a comis-o și el!

Gylfi Sigurdsson i-a surprins iar pe tricolori prin jocul dezinvolt, iar în minutul 35 a marcat golul de 2-0 pentru Islanda, profitând de această dată de eroarea lui Mario Camora, aflat la primul meci în tricoul României. Debutantul în echipa României n-a ieșit la ofsaid cu linia de fund și l-a ținut în joc pe Sigurdsson.

Camora (încercuit) nu iese la ofsaid. Captură Pro TV

Islanda – România | Echipele de start

Islanda: Halldorsson – Palsson, R. Sigurdsson, Arnason, H. Magnusson – Traustason, A. Gunnarsson, Bjarnason, Gudmundsson – Sigurdsson, Finnbogason
Rezerve: Kristinsson, Runarsson, Saevarsson, Eyjolfsson, Ingason, Sigthorsson, Anderson, Sigurjonsson, Kjartansson, Gudmundsson, Bodvarsson, Skulason
Selecționer: Erik Hamren

România: Tătărușanu – Manea, Bălașa, Burcă, Camora – Stanciu, Crețu, Maxim – Deac, Alibec, Mitriță
Rezerve: Niță, Lazar, Toșca, Cicâldău, Pușcaș, Bancu, Keșeru, I. Hagi, Marin, Iancu, Grigore
Selecționer: Mirel Rădoi

Stadion: „Laugardalsvollur” (Reykjavik)
Arbitru: Damir Skomina; Asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toți din Slovenia)

În lotul naționalei Islandei se regăsesc trei jucători care activează la echipe din Premier League: Alex Runarsson – transferat recent la Arsenal, mijlocașul ofensiv Gylfi Sigurdsson – de la Everton, precum și Johann Gudmundsson – de la Burnley.

Publicat: 08 10. 2020, 22:21
Actualizat: 13 10. 2020, 23:23