FA-BU-LOS! Ce a putut să le facă Messi jucătorilor de la Napoli în returul optimilor din Liga Campionilor | VIDEO

Lionel Messi, căpitanul Barcelonei, a reușit o fază superbă în meciul retur cu Napoli din optimile de finală ale Ligii Campionilor, finalizată desigur cu golul argentinianului.

Fundașul central Clément Lenglet a deschis scorul încă din minutul 10 al întâlnirii de pe Camp Nou, cu o lovitură de cap din fața porții, după un corner executat perfect de către Ivan Rakitic.

Lionel Messi și-a arătat magia și în returul cu Napoli

În minutul 23, Lionel Messi și-a arătat din nou clasa și nu doar că a înscris un gol superb la colțul lung, dar faza pe care a creat-o a fost una incredibilă.

Argentinianul a primit mingea pe partea dreaptă de la Suarez, iar în colțul careului și-a făcut magia. I-a umilit pe Insigne, Demme și Koulibaly, apoi a șutat de lângă Manolas și a înscris pentru 2-0.

În minutul 30, Messi a reușit să înscrie din nou, cu un șut elegant din marginea careului mic, însă golul a fost anulat, după ce a fost consultat arbitrajul video. A fost vorba despre o fază anterioară cea a golului, unde ar fi fost un henț.

Catalanii au dus însă scorul la 3-0 în prelungirile primei reprize, când Luis Suarez a transformat fără probleme o lovitură de la 11 metri. La patru minute distanță a venit un penalty și pentru Napoli, după ce Rakitic l-a faultat pe Mertens în careu. Insigne l-a învins pe Ter Stegen și a dus scorul la 3-1 pentru Barcelona.

Sursă foto: Captură Digi Sport

Publicat: 08 08. 2020, 22:41
Actualizat: 08 08. 2020, 23:21