Barcelona – Napoli 3-1 | Catalanii se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după un meci cu multe evenimente! VIDEO

Barcelona's French defender Clement Lenglet (C) celebrates with Barcelona's Argentine forward Lionel Messi (R), Barcelona's Uruguayan forward Luis Suarez (2nd R) and Barcelona's Spanish defender Sergi Roberto (R) after scoring a goal during the UEFA Champions League round of 16 second leg football match between FC Barcelona and Napoli at the Camp Nou stadium in Barcelona on August 8, 2020.,Image: 551019233, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Barcelona s-a impus cu scorul de 3-1, pe teren propriu, în fața celor de la Napoli, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, și după 1-1 în tur catalanii au obținut cașificarea în runda următoare.

Fundașul central Clément Lenglet a deschis scorul încă din minutul 10 al întâlnirii de pe Camp Nou, cu o lovitură de cap din fața porții, după un corner executat perfect de către Ivan Rakitic.

În minutul 23, Lionel Messi și-a arătat din nou clasa și nu doar că a înscris un gol superb la colțul lung, dar faza pe care a creat-o a fost una incredibilă. Argentinianul a primit mingea pe partea dreaptă de la Suarez, iar în colțul careului și-a făcut magia. I-a umilit pe Insigne, Demme și Koulibaly, apoi a șutat de lângă Manolas și a înscris pentru 2-0.

În minutul 30, Messi a reușit să înscrie din nou, cu un șut elegant din marginea careului mic, însă golul a fost anulat, după ce a fost consultat arbitrajul video. A fost vorba despre o fază anterioară cea a golului, unde ar fi fost un henț.

Catalanii au dus însă scorul la 3-0 în prelungirile primei reprize, când Luis Suarez a transformat fără probleme o lovitură de la 11 metri obținută de către Leo Messi, faultat dur de Koulobaly. La patru minute distanță a venit un penalty și pentru Napoli, după ce Rakitic l-a faultat pe Mertens în careu. Insigne l-a învins pe Ter Stegen și a dus scorul la 3-1 pentru Barcelona.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Barcelona se va duela cu Bayern Munchen, echipă care a trecut în dublă manșă de Chelsea, cu scorul de 3-0, respectiv 4-1.

RB Leipzig – Atletico Madrid, Atalanta – PSG și Manchester City – Lyon sunt celelalte meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

FINAL: Barcelona – Napoli 3-1

• Au marcat: Lenglet ’10, Messi ’23, Suarez ’45+1 / Insigne ’45+5

Min. 90+5 Final de meci pe Camp Nou!

Min. 90+2 Încă o schimbare la Barcelona: iese Suarez, intră Firpo. Uruguayanul încasează și cartonașul galben pentru tragere de timp.

Min. 84 Prima schimbare la Barcelona: intră Monchu, în locul lui Griezmann.

Min. 80 Milik marchează în poarta Barcelonei, după o centrare foarte bună a lui Rui, însă polonezul este surprins în ofsaid.

Min. 79 Încă o dublă schimbare la Napoli: ies Ruiz și Insigne, intră Elmas și Milik.

Min. 70 Dublă schimbare la Napoli: intră Politano și Lozano, ies Callejon și Zielinski.

Min. 46 Prima schimbare la Napoli: iese Demme, intră Lobotka.

Se reia partida!

Min. 45+5 GOOOL Napoli! Insigne transformă fără probleme și reduce din diferență! VIDEO AICI

Min. 45+3 Penalty pentru Napoli! Rakitic îl faultează pe Mertens și arbitrul acordă lovitură de la 11 metri.

Min. 45+1 GOOOL Barcelona! Suarez transformă fără probleme o lovitură de la 11 metri! VIDEO AICI

Min. 45 Koulibaly îl faultează dur pe Messi în careu, iar arbitrul dictează penalty pentru Barcelona.

ALARMĂ FALSĂ! Golul este anulat după consultarea arbitrajului video. O henț petrecut înaintea fazei golului a dus la anularea reușitei lui Leo Messi!

Min. 30 GOOOL Barcelona! Tot Leo Messi! Argentinianul îl învinge din nou pe Ospina cu un șut elegant din marginea careului mic.

Min. 23 GOOOL Barcelona! Messi pătrunde în careu pe partea dreaptă, scapă de toți adversarii care îi stăteau în cale, șutează la colțul lung și majorează diferența pe Camp Nou! VIDEO AICI

Min. 10 GOOOL Barcelona! Lenglet deschide rapid scorul cu capul, din fața porții, după un corner executat perfect de Rakitic! VIDEO AICI

A început partida!

ECHIPELE DE START

Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Sergi Roberto, Rakitic, De Jong – Messi, Suárez, Griezmann
Rezerve: Neto, Firpo, Pena, Puig, Fati, Araujo, Monchu, Mingueza, De La Fuente, Reis, Orellana
Absenți: Busquets, Dembele, Vidal, Umtiti
Antrenor: Quique Setien

Napoli: Ospina – Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui – Fabian Ruiz, Demme, Zielinski – Callejon, Mertens, Insigne
Rezerve: Meret, Allan, Llorente, Lozano, Elmas, Luperto, Maksimovic, Politano, Hysaj, Karnezis, Lobotka, Milik
Absenți: Osimhen
Antrenor: Gennaro Gatusso

Stadion: Camp Nou, Barcelona
Arbitru: Cüneyt Çakır (Turcia)

Deși meciul tur s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, Barcelona are avantajul golului marcat în deplasare, pe terenul celor de la Napoli, și trebuie să profite de eliminarea rivalei Real Madrid din Liga Campionilor și să răzbune titlul pierdut în fața madrilenilor în Spania.

Învingătoarea acestui meci va juca în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cel mai probabil, cu Bayern Munchen, echipă care s-a impus în tur cu scorul de 3-0 în fața englezilor de la Chelsea.

Meciurile din sferturile de finală care se știu deja sunt RB Leipzig – Atletico Madrid, Atalanta – PSG și Manchester City – Lyon.

Cine transmite la TV meciul Barcelona – Napoli

Partida dintre Barcelona și Napoli se va disputa fără spectatori, dar va fi transmisă în direct la TV, pe Digi Sport 1, Telekom Sport, Look Sport și Live Video Online AICI. De asemenea, fazele importante pot fi urmărite pe ProSport.ro, în format LIVE TEXT.

Publicat: 08 08. 2020, 23:59
Actualizat: 09 08. 2020, 00:03