Așa ceva mai rar! Cum a putut să rateze Ordabasy șansa de a duce meciul cu FC Botoșani în prelungiri | VIDEO

FC Botoșani a învins-o pe Ordabasy, scor 1-2, în primul tur al preliminariilor Europa League. Tokhtar Zhangylyshbay, atacantul formației din Kazahstan, a avut o ratare de cascadorii râsului la ultima fază a meciului.

Pentru FC Botoșani au marcat Marcel Holzamnn și Marko Dugandzic, în timp ce unicul gol al gazdelor a fost înscris de May Mahlangu.

Ordabasy a fost echipa care a condus ostilitățile în repriza a doua a partidei cu FC Botoșani, însă fără succes. Formația kazahă a avut o ratare rarisimă în minutele de prelungiri ale meciului. În minutul 93, atacantul Tokhtar Zhangylyshbay a rămas singur cu poarta goală, însă jucătorul care evoluează și în naționala Kazahstanului a dat pe lângă minge și, astfel, FC Botoșani a câștigat partida. VEZI VIDEO AICI

„Cadoul mare” primit de FC Botoșani în meciul cu Ordabasy

În minutul 10, Ofosu a făcut un fault de cartonaș roșu după ce l-a faultat pe Joao Paulo, însă jucătorul de la Botoșani a văzut doar cartonașul galben.

Joao Paulo a rămas singur cu poarta goală, însă n-a putut marca după ce a fost faultat de Ofosu în careu, avertizat doar cu cartonaș galben de azerul Rauf Jabarov.

În plus, Botoșani a scăpat și de gol, Diakhate ratând lovitura de la 11 metri, după parada excelentă a lui Pap, care a ghicit colțul și și-a salvat echipa.

Înaintea acestui moment delicat, Ordabasy a fost aproape de gol și în minutul 6. Atunci, Andrei Chindriș, pe care Valeriu Iftime speră să ia bani mulți, a avut o intervenție excelentă. Fundașul dorit în campionatul Belgiei a salvat în ultimul moment, iar balonul n-a ajuns la Khizhnichenko, care ar fi avut șanse foarte mari să deschidă scorul.

Publicat: 27 08. 2020, 19:12
Actualizat: 27 08. 2020, 19:14